Lipid profili yüksek bireylerde HMG-CoA Redüktaz (HMG CoA RED), Paraoksonaz 1 (PON1), ve Glutatyon S-Transferaz (GST) enzim aktiviteleri ile lipid peroksidasyonu seviyelerinin araştırılması
Investigation of HMG CoA Reductase (HMG CoA RED), Paraoxonase1, Glutathione S-Transferase (GST )enzyme activities and lipid peroxidation levels in hyperlipidemic persons
  1. Tez No: 339600
  2. Yazar: SELÇUK GÜMÜŞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVUTÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Antioksidan savunma ve reaktif oksijen türleri arasındaki dengesizlik, hücresel hasarlara ve atherosklerozise sebep olan oksidatif stres ile sonuçlanmaktadır. Enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlar, hücreleri oksidatif strese karşı korumada ve oksidatif strese bağlı bozuklukların gelişimini engellemede önemli role sahiptirler. Bu çalışma, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü?ne bağlı Yenimahalle Şentepe 2 No?lu Sağlık Ocağına sağlık problemleri sebebi ile gelen bireylerden oluşturulmuştur. Muayene ve laboratuvar tetkikleri sonrası hiperlipidemili yaş aralığı 51.4±12.7 olan {n:41 (21 kadın, 20 erkek)} çalışma grubu ile herhangi bir problemi olmayan yaş aralığı 46.8±10.6 olan sağlıklı {n:40 (20 kadın, 20 erkek)} kişi kontrol grubu olarak kabul edildi. Çalışma ve kontrol gruplarında HMG-CoA Redüktaz, paraoksanaz 1 (PON 1) ve glutatyon s-transferaz (GST) aktiviteleri ile lipid peroksidasyonu göstergesi olarak TBARS seviyeleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The imbalance between antioxidant defense and reactive oxygen species, which cause cellular damage and atherosklerozis, is the result of oxidative stress. Enzymatic and non-enzymatic antioxidants have important role in protecting cells against oxidative stress and preventing the development of oxidative stress related disorders. This study was formed from people who have attended Health Center due to health problems, at Yenimahalle Şentepe No. 2, Ankara Provincial Health Directorate. After examination and laboratory tests, hyperlipidemia age range is 51.4 ± 12.7 years {n: 41 (21 female, 20 male)} and the study group which have not any problem, age range were 46.8 ± 10.6 years healthy {n = 40 (20 female, 20 male )} accepted as the control group. At study and control groups the activities of HMG-CoA Reductase, paraoxonase 1 (PON 1), glutatyon s-transferase (GST) and as a lipid peroxidation marker TBARS levels were studied.