Başlangıçtan günümüze Kur'an tefsiri 'Bakara suresi, ayet: 60-74'
  1. Tez No: 73168
  2. Yazar: HULUSİ YETİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında; kaynaklar bölümünde gösterdiğimiz, tefsir sahasıyla ilgili çeşitli dönemlere ait belli başlı eserlerden istifade ile Bakara (60-74) ayetlerinin geniş bir tefsiri sunulmuştur. Müracaat edilen bu eserlerdeki farklı her bilgiye yer verilmeye çalışılmış, böylece bu farklılıkları kıyaslamak ve bu çeşitlilikten istifade etmek arzu edilmiştir. Bu âyeti kerimelerin tefsirinde: İsrailoğullarına verilmiş olan nimetlerden, Hz. Mûsâ (a.s.)'nın asasıyla taşa vurarak su fışkırma hadisesi gibi harikulade bir mucizesinden, Cenab-ı Allah'ın İsrailoğulları'na vermiş olduğu nimetlerin kadrini bilmeyerek, şükrü ve itaati bir yana bırakarak, isyan etmeye devam ettikleri ve haksız yere peygamberleri öldürdükleri zikredilmektedir. Kurtuluşun ancak gerçek iman ve salih amelle' mümkün olabileceği, Cenab-ı Allah'ın kullarına karşı çok lütufkâr ve merhametli olduğu belirtilmektedir. Görenlere ve sonradan gelenlere bir ibret dersi olsun diye Cumartesi günü av yasağını ihlal eden İsrailoğulları'nın maymunlaşma hadisesi hatırlatılmaktadır. Bundan sonra gelen ayetlerde Allah (c.c.) İsrailoğulları ile Musa (a.s.) arasında geçen ilginç bir hadiseyi anlatır. Allah Teala, İsrailoğullarına bir sığır kesmelerini ve onun bir organıyla öldürülmüş kişiye vurmalarını emreder. İsrailoğulları bu emir gelince, kesilecek sığırın özelliklerini sorarlar, sordukça işi zorlaştırırlar. Ayrıca, gaybı ancak Cenab-ı Allah'ın bildiği vurgulanmakta, öldükten sonra tekrar dirilme isbat edilmektedir. Daha sonra manevî şeylere kapalı insan kalbiyle, taş arasında kıyas yapılarak; insan kalbinin katı oluşu, taş katılığından daha vahim ve daha kötü olduğu belirtilmektedir. Rızkın sadece helâl olan şeylerden mi? yoksa haram olan şeylerin de rızıktan sayılabileceği konusunda Ehl-i Sünnet ile Mutezile arasında bir takım ihtilaflar ortaya çıkmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMMENTARY ON KORAN, FROM THE BEGINNING UNTIL TODAY BACCARAT, (60-74). In this thesis, the commentary section shown in acknowledgement section comprise particular writings pertaining various terms end a wide explanation an Baccarat verses (60- 74), paying special attention to include all specific details involved, thereby such differences are compared by making utmost use of such for conclusion. In the translation of these sacred verses, it is explained that, like the event of Prophet Musa (Peace be upon him ) who hit his stick against a stone and water sprang up, Israelis who did not know the value of the blessing that God granted them, did not feed grateful and left obedience on one side, They continued that, salvage is only possible by real faith and good behaviour and God* is very gracious and merciful to its men. It has been reminded of the event of turning people into monkeys of Israelis who infringed the prohibition of hunting on Saturday, as a warning. In the sacred verses that come later on, god tells an interesting event happened between Israelis and Prophet Musa (peace be upon him). God orders Israelis to cut a cattle and with one of its organs to hit a person who has been killed When they got this order, Israelis ask the properties of the cattle to be cut. as they ask, they make the work difficult Furthermore, it has been emphasised that absence, can only be known by God, with this to return to life after death has been proved Later on a comparison is made with the heart of a man closed to spiritual things and a stone, and it has been indicated that the hardness of the heart of a man is worse and more dangerous than the hardness of a stone There were a lot of conflicts between the Sunnis and Muta/ila on whether the daily food is deemed lawful when obtained honestly or things which are illegitimate can be deemed as sustenance