Başlangıçtan günümüze Kur'an tefsiri 'Bakara suresi, ayet: 44-59 ref'
Commentary on Koran, from the beginning until today 'Baccarat: 44-59'
- Tez No: 73174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, kaynaklar bölümünde gösterdiğimiz, tefsir sahasıyla ilgili çeşitli dönemlere ait belli başlı eserlerden istifade ile Bakara (44-59) ayetlerinin geniş bir tefsiri sunulmuştur. Müracaat edilen bu eserlerdeki farklı her bilgiye yer verilmeye çalışılmış, böylece bu farklılıkları kıyaslamak ve bu çeşitlilikten istifade etmek arzu edilmiştir. Bu ayet-i kerimelerin tefsirinde: Kişinin bildiğiyle amel etmesi, sabır ve namaz ile yardım istemek, namazın huşu edenlere ağır gelmemesi, şefaat ve ru'yetullah gibi konular ile İsrailoğullarına verilmiş olan nimetlerden, denizin yarılması, yıldırım çarpması ile öldükten sonra tekrar dirilmeleri, çölde kendilerine kudret helvası ve bıldırcın indirilmesi gibi harikulade olaylar ele alınmıştır. Şefaat ve ru'yetullah konularında Ehl-i sünnet ile Mutezile ve Şia arasında bir takım ihtilaflar ortaya çıkmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMMENTARY ON KORAN, FROM THE BEGINNING UNTIL TODAY (BACCARAT, 44-59) In this thesis, the commentary section shown in acknovledgment section comprise particular writings pertaining various terms and a wide explanation an Baccarat verses (44-59), paying special attention to include all specific details involved, thereby such differences are compared by making utmost use of such for conclusion. Explanation of these verses include; individual's dis-involvement on already known matter, asking for help patiently by doing prayers, not considering prayers as an extra task good for nothing, topics like intercession, dreaming, together with belssings supplied to Israelis, separation of the sea, reincarnation after being lightning -truck, granting themselves with manna and quail while they are in the desert. However, some conflicts are found to occur in terms of tamed sunna with material and the shia. xv