Başlangıçtan günümüze Kur'an tefsiri 'Bakara suresi 142-157. ayetler'
  1. Tez No: 93775
  2. Yazar: ORHAN İYİBİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında Bakara suresi 142-157. ayetler, kaynak olarak tespit ettiğimiz tefsirlerden kronolojik sıralama göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Müfessirlerin ortak görüşleri, fikir ayrılıkları ve birbirlerine etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Kaynakların çokluğu nedeniyle başarılı bir netice alabilmek için ayetler, kelimelerin izahı, kıraat, i'rab, belagat, nasih ve mensuh, müşkil ve lafz-ı müteşabih, sebeb-i nüzul, münasebet, icmali ve tahlili tefsir, ayetten çıkarılan faydalar başlıkları altında incelenmiştir. Bu çalışma hem kıblenin nasıl değiştirildiğinin aşamaları ve bu konuda müşriklerin tutumu konusunda bilgiler vermiş, hem de müfessirlerin eserlerinde doğruyu yakalamak maksadıyla birbirlerinden alıntı yaptıklarım, tenkitte bulunduklarını ve kendi ilmi temayüzlerine göre tefsir yaptıklarım ortaya koymuştur. Müfessirlerin amacı Kur'an'ın daha iyi anlaşılmasını sağlamak olduğundan, faydalı olacağım umdukları yerlerde diğer metotlara da başvurmuşlardır. Ele aldığımız ayetlerde, Allah müslümanlann kıblelerini değiştirmekle onlara ibadetlerde asıl olan şeyin yönler değil, Allah'ın emir ve yasaklan olduğunu öğretmiştir. Beş vakit namaz kılan müslümanlar kıbleyi bulmak zorunda olduklarından bilime ve araştırmaya teşvik edilmişlerdir. Çünkü kıbleyi bulabilmek için belli coğrafi bilgilere sahip olmaları gerekir. Bu ayetlerden yahudi ve hıristiyanların banmamalarının nedeninin bilgi eksikliği değil inatları olduğu anlaşılmaktacnr. Çünkü onların, peygamberimizi çocuklarını tanıdıkları gibi tanıdıkları bildirilmiştir. Bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğu ve insanların açlık, sıkıntı, mallardan ve canlardan eksilme ile imtihan edildiği ifade edilmektedir. Birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye eden müslümanlann cennete gidecekleri ve Allah yolunda öldürülenlerin aslında diri olduklan belirtilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our thesis, the verses of Quran which we have chosen have been searched in a certain plan from commentary books written up to now. We have tired to find the subjects of ideas which the commentaries have shared and the effects of each other by considering the historical period. We have chosen commentaries of the Quran which have been written in different periods, excellent in their own fields, and eloquent on the subject like a variant reading of a world of the Quran, sublery of intellect, language, special method of proununciating each word of the Quran, pronunciation of the case endings, relation, inferences from omens, and rhetoric. So the systematic possibility of investigation of commentaries ideas have come into existence. In various commentary, it has been seen some subjects we have pointed out have been given importance, some have been neglected according too the fields of the commentaries. The purpose of the commentaries was have Quran's comprehended. So that, they had referenced to the other methods. The verses of Quran examined them, made to the Muslims teach not important to the directions. The important think is orders and prohibitions of Allah. The Muslim who has prayed salah in a day five time, he must fined to the Kıble for this reason they had knowledge and research encouraged. Because for to find of Kıble the Muslims have to learn knowledge about geography. This verses of Quran we understood that the Christians and the Jews was not believe for their obstinacy not for their unknowledge. Because they are recognising to the prophet as their sons. This earth is an exam world, and the peoples having an exam had with hungry, distress, to decrease of property and soul. The Muslims who adviced to the together justice and patience will go to the paradise and who has killed for god they're not died actually. xu