Te'akkubâtu'l-Ezherî el-müfessîrîne fî lisâni'l-Arab ve tevcîhu İbni Manzûr lehâ
Taakkubat'ul al-Azhare al-mufasreen fe lesane al-Arab we tawjeh Ebno-Manzur laha
- Tez No: 731680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİD HALİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışmamızda İbn Manzûr'un Lisânü'l-Arab adlı eserinde zikredilen el-Ezheri'nin müfessirlere yapmış olduğu eleştirileri inceleyeceğiz. Bu eleştirilerin toplamı 101 olup her eleştiriyi ayrı başlık altında ele alacağız. İlk başta eleştiriye konu olan maddeyi, ardından eleştiriyi, ardından yapılan tartışmaları açıklayacağız. Ayrıca el-Ezheri'nin yapmış olduğu eleştirinin güçlü veya zayıf olduğunu belirtmek için ilgili ayetin anlamına dair müfessirlerin görüşlerini aktaracağız. Lisânü'l-Arab ve Tehzîbu'l-luğa adlı eserleri karşılaştırdıktan sonra İbn Manzûr'un yanlışlıkla el-Ezheri'ye nispet ettiği görüşleri belirteceğiz. Ayrıca İbn Manzûr'un her eleştiri sonrasında konu hakkında kendisinin yapmış olduğu teyit, tenkit, gerekçelendirme ve açıklamalara da değineceğiz. Araştırmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde el-Ezherî ve İbn Manzur'un hayatlarını ve her birinin eleştiride kullandıkları yöntemleri ele alacağız. İkinci bölüm beş alt başlıktan meydana gelmektedir. Birincisi el-Ezherî 'nin sahabeler ve tabinler hakkında zikrettiği on eleştiridir. İkincisi, el-Ezherî 'nin Leys bin el-Muzaffer'e yapmış olduğu yirmi eleştiridir. Üçüncüsü Ferrâ'ya yapılan yirmi eleştiridir. Dördüncüsü Zeccâc'a yapılan otuz üç eleştiridir. Beşincisi farklı âlimlere karşı yapılan birbirinden farklı yirmi sekiz eleştiridir.
Özet (Çeviri)
In this study, we will examine el-Ezheri's criticisms of the commentators, who are mentioned in Ibn Manzûr's Lisânü'l-Arab. The total of these criticisms is 101, and we will discuss each criticism under a separate heading. We will explain the subject of criticism first, then the criticism, and then the discussions. In addition, we will convey the opinions of the commentators on the meaning of the relevant verse in order to indicate whether el-Ezheri's criticism is strong or weak. After comparing the works called Lisânü'l-Arab and Tehzîbu'l-luğa, we will state the views that Ibn Manzûr mistakenly attributed to el-Ezheri. In addition, we will also touch on the confirmation, criticism, justification and explanations made by Ibn Manzûr on the subject after each criticism. Our research consists of two parts. In the first part, we will discuss the lives of el-Ezheri and Ibn Manzur and the methods they used in criticism. The second part consists of five sub-titles. The first is el-Ezherî's ten criticisms about the Companions and Tabins. The second is el-Ezheri's twenty criticisms of Leys bin el-Muzaffer. The third is the twenty criticisms made against Ferra. The fourth is the thirty-three criticisms made against Zeccâc. Fifth, there are twenty-eight different criticisms made against different scholars.