Galerilerden müzelere mekanlar ve alanlar: İstanbul Dolapdere semtinde sanatsal soylulaştırma
From Galleries to Museums: Environment and Spaces, Artistic Gentrification in Dolapdere
  1. Tez No: 731687
  2. Yazar: SELİN ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YASA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de 1980'ler ile başlayan, kamusal alan, kentsel dönüşüm ve kamusal mekan kavram tartışmalarına odaklanarak; Dolapdere semtindeki sanat etkinlikleri, galericilik ve müzecilik faaliyetlerine bağlı olarak gelişen soylulaştırma (gentrification) pratiklerine Dolapdere semti üzerinden bakarak incelemektedir. Türkiye'de özellikle 2001 sonrası farklılaşan sermaye politikalarını ve buna bağlı olarak gelişen sanatsal etkinlikler ve sanat mekanlarının yeni semti olan Dolapdere'de açılan galeri ve müzelerin pratikleri ile okumayı amaçlıyor. Bununla birlikte Dolapdere semtinde yaşayan mahallelinin gündelik deneyimleri, sanat mekanlarının içinde şekillenen birlikteliklerini de tartışmayı hedefliyor. Bu tez çalışmasının temel savı, Dolapdere'de 2019 sonrası açılan sanat mekanları, Dolapdere semtinde yaşayan mahalleli, esnaf, yerli ve yabancı ziyaretçiler üzerinden teorik ve saha çalışmaları verilerine dayanarak sanat mekanlarının soylulaştırma deneyimde nasıl bir yer barındırdığına odaklanmıştır. Dolayısıyla bu çalışma kamusal mekan ve sanat mekanlarının artı ve eksi imkanlarını düşünerek tartışırken, Dolapdere'de yaşayan kesimlerin bu mekanlar ile kurduğu ilişki; soylulaştırmayı tanımlama pratiklerine odaklanmıştır. Tezde, kamusallık, sanat ve mekan ilişkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the conceptual discussions about gentrification in public spheres and urban transformations root back in the 1980s. In Dolapdere, increasing gentrification can be seen in galleries, museums, and art events. This thesis took the Dolapdere providence as the focus area. In Turkey, the transformation of capital policies especially after 2001 caused new museums and art places in Dolapdere. Due to this residents experienced different aspects of the change in their district. This thesis also aims at these effects on residents of Dolapdere. The core idea behind this thesis is how can gentrification affects Dolapdere between art spaces and residents in Dolapdere. While I study It, I used theories to explain fieldwork. This study argues the positive and negative sides of art spaces while focusing the experiences of residents to define“gentrification”in Dolapdere.