Erken dönem Multipl Skleroz hastalarında alt ekstremite reaksiyon zamanının araştırılması ve yürüyüş üzerine etkisinin belirlenmesi
Investigation of lower extremity reaction time and determination of its effect on gait in early multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 731688
  2. Yazar: MUKADDES BETÜL REYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Erken dönem Multipl Skleroz (MS) hastalarında alt ekstremite reaksiyon zamanını ve yürüyüş üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlanan bu çalışmaya; Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (EDSS) puanı 0-3 olan, 20-50 yaş arasında 28 kesin MS tanılı birey katıldı. MS'li bireyler kendi arasında EDSS puanına göre 0-1,5 arasında olanlar Grup I, EDSS 2-3 arasında olanlar Grup II olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Bu bireylere yaş ve cinsiyet bakımından benzer özellikte; 20 sağlıklı kontrol Grup III olarak çalışmaya dâhil edildi. Reaksiyon zamanı, programlanabilir bir mikro-denetleyici kullanılarak oluşturduğumuz düzenekte, yüzeyel elektromiyografi (EMG) kayıtları ile değerlendirildi. Reaksiyon zamanı ile ilgili incelediğimiz veriler; ortalama reaksiyon zamanı, reaksiyon zamanı değişkenliği, öğrenme etkisi, minimum ve maksimum reaksiyon zamanı, minimum-maksimum reaksiyon zamanı farkı ve hatalı yanıt sayısıdır. Yürüyüşün klinik değerlendirmelerinde, 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve Süreli Kalk Yürü Testi (SKYT) kullanıldı. Yürüyüşün zaman-mesafe karakteristiklerini ve yürüyüşü başlatmayı değerlendirmek için GAITRite bilgisayarlı yürüyüş analiz sistemi kullanıldı. Yürüyüşü başlatma için incelenen yürüyüş parametreleri; ilk adım uzunluğu, ikinci adım uzunluğu, adım genişliği, ilk adım süresi, ikinci adım süresi ve ilk çift destektir.
Özet (Çeviri)
. In this study, which was planned to investigate the lower extremity reaction time and its effect on gait in early stage Multiple Sclerosis (MS) patients; 28 individuals with a definite diagnosis of MS between the ages of 20 and 50, with an Expanded Disability Status Scale (EDSS) score of 0-3, participated in the study. Individuals with MS were divided into two groups according to their EDSS score between 0-1,5 as Group I, and those between EDSS 2-3 as Group II. Individuals with MS were divided into two groups according to their EDSS score between 0-1,5 as Group I, and those between EDSS 2-3 as Group II. These individuals are similar in terms of age and gender; 20 healthy controls were included in the study as Group III. The reaction time was evaluated by surface electromyography (EMG) recordings in the setup we created using a programmable microcontroller. The data we examined about the reaction time; mean reaction time, reaction time variability, learning effect, minimum and maximum reaction time, minimum-maximum reaction time difference and number of wrong answers. The 6-Minute Walk Test (6MWT) and the Timed Up-Go Test (TUG) were used in clinical evaluations of gait. The GAITRite computerized gait analysis system was used to evaluate the spatio-temporal parameters of gait and gait initiation. The gait parameters examined for initiation of gait; first stride length, second stride length, step width, first stride time, second stride time, and first double support.