Sirkadiyen ritim genlerinden period 3 ve clock gen'in infertilite ile ilişkisi
The relationship of circadian rhythm genes period 3 and clock gen with infertility
- Tez No: 731706
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÇİFTCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Per3 (VNTR) ve Clock (3111 T>C) sirkadiyen ritm genlerindeki polimorfizmlere ek olarak, biyokimyasal, hematolojik ve sirkadiyen ritim gösteren hormon parametrelerinin infertilite üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Grup 1 (Kontrol grubu), 18-40 yaş aralığında, endokrinolojik hastalığı bulunmayan ve en az bir canlı gebeliği bulunan 35 kadından oluştu. Grup 2 (İnfertil grubu), 18-40 yaş aralığında, en az 1 yıl düzenli cinsel ilişki ve korunmamaya rağmen gebe kalamamış 35 kadından oluştu. Kontrol ve infertil grubun kan örnekleri mıd-luteal fazda (regl dönemlerinin 3. gününde) sabah aç olarak alındı. Periferik kandan elde edilen hasta ve kontrol DNA'ları, PZR ve RFLP metotları uygulanarak incelendi. Serum örneklerinde FSH, LH, E2, Prolaktin, Serbest T3, Serbest T4, TSH, Serbest Testosteron, Kortizol, Progesteron, Prolaktin, Ferritin, B12 ve Folat düzeyleri Elektrokemiluminesans İmmünoassay (ECLIA) yöntemi ile otoanalizörde melatonin, Clock ve period-3 protein düzeyleri ise ELISA test kitleri ile belirlendi. Kontrol ve infertil grubun Per3 (VNTR) genotip ve allel sıklıkları karşılaştırıldığında, gruplar arasında DD (Per34/4) genotip sıklığında anlamlı bir fark saptanırken (PC) polimorfizmi arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (P>0.05). Grup 2'de Period 3 protein düzeyinin Grup 1'den düşük olduğu (P>0.05), Clock gen protein düzeyinin ise Grup 1'e göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi (P0.05). Kontrol grubunda Period 3 gen protein düzeyi ile analizi yapılan diğer parametreler arasında anlamlı düzeyde bir ilişki saptanmadı (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to investigate the effects of biochemical, hematological, and circadian rhythm hormone parameters on infertility, in addition to polymorphisms in Per 3 (VNTR) and Clock (3111 T>C) circadian rhythm genes. Group 1 (Control group) consisted of 35 women aged 18-40 years without endocrinological disease and at least one live pregnancy. Group 2 (Infertile group) consisted of 35 women between 18-40 who could not get pregnant despite at least one year of regular sexual intercourse and unprotected protection. Blood samples of the control and infertile groups were taken in the mid-luteal phase (on the third day of their menstrual cycle) in the morning, in fasting conditions. Patient and control DNAs obtained from peripheral blood were analyzed using PCR and RFLP methods. In serum samples, FSH, LH, E2, Prolactin, Free T3, Free T4, TSH, Free Testosterone, Cortisol, Progesterone, Prolactin, Ferritin, B12, and Folate levels were determined by Electrochemiluminescence Immunoassay (ECLIA) method in autoanalyzer, melatonin, Clock and period-3 protein levels were determined with ELISA test kits. When the Per3 (VNTR) genotype and allele frequencies of the control and infertile groups were compared, a significant difference was found in the frequency of DD (Per3 4/4) genotypes between the groups (PC) polymorphism (P>0.05). It was determined that the Period 3 protein level in Group 2 was lower than Group 1 (P>0.05), and the Clock gene protein level was significantly higher than Group 1 (P0.05). In the control group, there was no significant correlation between Period 3 gene protein level and other parameters analyzed (P>0.05).