The effect of cigarette smoke on core circadian genes expression in bronchial epithelial cell cultures and peripheral blood mononuclear cells (PBMC) of individuals with and without lung cancer
Sigara dumanının bronşiyal epitel hücre kültürleri ile akciğer kanseri olan ve olmayan bireylerin periferik kan mononükleer hücrelerinde (PKMH) temel sirkadiyen gen ekspresyonuna etkisi
  1. Tez No: 930803
  2. Yazar: GİZEM TUŞE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAYRAM, PROF. DR. İBRAHİM HALİL KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sirkadiyen ritim (SR) sistemi, memelilerde fizyolojik ve davranışsal ritimleri 24 saatlik bir süre boyunca yönlendiren önemli bir mekanizmadır. Hipotalamustaki merkezi saatte ve akciğer gibi çevresel organlarda ve dokularda SR ile ilişkili otonom osilatörler vardır. SR'nin bozulması akciğer kanseri de dahil olmak üzere sistemik hastalık riskini artırabilir. Sınırlı sayıda çalışma, SR'yi düzenleyen saat proteinlerinin ifadesinin akciğer kanseri hayvan modellerinde ve bazı in vitro modellerde bozulabileceğini göstermiştir. Sigara dumanı ekstresinin (SDE, %0,5) BEAS-2B bronşiyal epitel hücrelerinde çekirdek SR geni BMAL1'in salınımı üzerindeki etkisini bir LumiCycle cihazı kullanarak araştırdık. Ayrıca T24'te DBP, PER2, CRY1 ve CLOCK dahil olmak üzere çekirdek SR genleri için mRNA ve protein ifadesini araştırdık. Bundan başka, sigara içen akciğer kanseri hastalarından ve sigara içmeyen kontrollerden T0, T12, T24, T36, T48 saatlerinde elde edilen periferik kan mononükleer hücrelerde (PKMH) BMAL1, CLOCK, CRY1, REVERB-α, ROR-α ve PER1 gibi çekirdek SR genlerinin ekspresyonunu çalıştık.
Özet (Çeviri)
The circadian rhythm (CR) system is an important mechanism in mammals that directs physiological and behavioural rhythms for a period of 24 hours. There are CR-related autonomous oscillators in the central clock in the hypothalamus and in peripheral organs and tissues such as the lung. Impairment of CR may increase the risk for systemic diseases including lung cancer. A limited number of studies have shown that the expression of clock proteins, which regulate CR, may be impaired in animal models of lung cancer and in some in vitro models. We investigated the effect of 0.5% cigarette smoke extract (CSE) on the oscillation of the core CR gene BMAL1 in BEAS-2B bronchial epithelial cells using a LumiCycle device. We also studied mRNA and protein expression for core CR genes including DBP, PER2, CRY1, and CLOCK at T24. In parallel, we investigated the expression of core CR genes such as BMAL1, CLOCK, CRY1, REVERB-α, ROR-α, and PER1 in PBMCs obtained from smoker patients with lung cancer and non-smoker controls at T0, T12, T24, T36, T48 hours.