Between state and religion: The marginalization of Aliya Madrasa students in Bangladesh
Devlet ve din arasında: Bangladeş'te Aliya Medresesi öğrencilerinin ötekileştirilmesi
  1. Tez No: 731711
  2. Yazar: RUHUL AMIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu sosyolojik ve antropolojik çalışma, Aliya medrese öğrencilerinin kırılgan durumlarını günümüz Bangladeş'inde incelemektedir. Bangladeş'te medrese eğitimi, 1971'deki bağımsızlıktan bu yana, her zaman çekişmeli siyasi tartışmaların merkezinde yer almıştır. Bu bağlamda, bağımsızlıktan sonra laiklik, anayasanın temel direği olarak tanıtıldı ve laik bir ulus inşa etmek için uygulandı. Bu sebeple dini yapı ve kişiler, özellikle de medrese eğitimi, komünalist, ulus karşıtı ve ilkel olarak algılandığı için siyasallaştırıldı ve düşmanlaştırıldı. Bu nedenle Aliya medrese eğitimi 1985 yılına kadar marjinal olarak kaldı ve laik devlet tarafından tanınmadı. Aliya medresesi 1985 yılında kısmen tanındıktan sonra, her ne kadar medrese talebeleri devlet üniversitelerine ve devlet işlerine girmeye başlasa da tarihsel olarak laik söylemin hakim olduğu devlet ve üniversite otoriteleri, medrese öğrencilerinin kabulü için bazı ek şartlar koymaya başladı. Konulan bu ek şartların bir sonucu olarak, yüz binlerce medrese öğrencisi devlet üniversitelerine kabul edilmedi ve eğitim durumları nedeniyle devlet işlerinden reddedildi. Diğer bir deyişle, devletin destek verdiği tarihsel olarak inşa edilmiş yabancılaştırıcı söylem, medrese öğrencilerinin devlet işlerinde çalışma fırsatını engelledi. Böylece medrese öğrencileri, devlet üniversitelerinde ve kamusal alanda şiddete maruz kalarak ulus karşıtı ve komünal unsurlar ile damgalanıyorlar. Bahsedilen kırılgan durumları incelemek için, bu araştırma günümüz Bangladeş'inde medrese öğrencilerinin ötekileştirilmesi ve dışlanmasının anahatlarını çizerek, soybilimsel ve antropolojik bir yaklaşımla öğrencilerin yaşanmış deneyimlerini tarihsel bir bağlamda anlamaya çalışmaktadır. Bu tez aynı zamanda Bangladeş devlet şiddeti ve ayrımcılığı ile Aliya medresesinin sosyolojik ve antropolojik tartışmasına da katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This sociological and anthropological work traces Aliya madrasa students' vulnerability in contemporary Bangladesh. Madrasa education has been at the center of contentious political debate in Bangladesh since independence in 1971. After independence, secularism was introduced as the central pillar of the constitution and applied to build a secular nation. Meanwhile, religious especially madrasa education was antagonized, politicized, and perceived as communalist, antinational, and primitive. For this reason, Aliya madrasa education was marginalized, not even recognized by the secular state until 1985. After being recognized partially in 1985, when Aliya madrasa students started to enter public universities and government jobs, the public university authority, with the blessing of the state, which is historically dominated by the authoritarian secular discourse, began to put several extra conditions for admission of madrasa students. As a consequence of these extra conditions, hundreds of thousands of madrasa students were denied admission in public universities, and rejected from a government job for their educational background. Nevertheless, this secular state-sponsored historically constructed alienating discourse has cost madrasa students the opportunity to get government jobs. They are subjected to violence in public universities and the public sphere, stigmatized as antinational and communal elements. In order to study the above phenomenon, this research draws up the trajectory of otherisation and ostracization of madrasa students in contemporary Bangladesh and tries to connect historical trajectories with their lived experiences through a genealogical and anthropological approach. This thesis aims to contribute to the sociological and anthropological discussion of the Bangladeshi secular state, violence, discrimination, and the Aliya madrasa.