Exploring preservice science teachers' progression on designing simulation-enhanced inquiry-based lesson for asynchronous learning environments
Fen bilgisi öğretmen adaylarının simülasyon-destekli araştırmaya-sorgulamaya dayalı asenkron öğrenme ortamları için ders hazırlama süreçlerinin araştırılması
  1. Tez No: 731710
  2. Yazar: ILGIM ÖZERGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL AKAYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının simülasyon-destekli araştırmaya-sorgulamaya dayalı asenkron öğrenme ortamları için ders hazırlama süreçlerinin geliştirilmesinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada, Simülasyon Destekli Araştırmaya-Sorgulamaya Dayalı Asenkron Öğrenme Ortamları (SIMINA) modülü geliştirilip uygulanarak bu süreçlerin geliştirilmesi ders planları, ders videoları, geribildirimler ve yansıtıcı günlükler ile araştırılmıştır. Bu fenomenografik çalışmanın veri toplama araçları on tane fen bilgisi öğretmen adayından gelen ön ve son görüşmeler, ders planları, ders videoları, geribildirimler, yansıtıcı günlükler ve alan notlarıdır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının ders planı, 5E öğrenme modeli, sorgulamaya dayalı fen öğretimi, simülasyonlar ve asenkron öğrenme ortamlarını tanımlamalarından amaç, araç (kaynak), süreç, öğrenme, değerlendirme, yön, iletişim ve teknik ve öğrenme ortamı kategorileri ortaya çıkmıştır. Son görüşmelerdeki tanımlamalarda simülasyonlar ve araştırmaya-sorgulamaya dayalı fen eğitimi asenkron öğrenme ortamlarına daha fazla entegre edilmiştir. Ders planları ve videolarda ise en fazla gelişim asenkron öğrenme ortamlarında gerçekleşirken en az gelişim araştırmaya-sorgulamaya dayalı fen eğitiminde gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Öğretmen adayları ders hazırlama süreçlerinin geliştirilmesinde eğitmenin geribildirimi akran geribildirimine göre daha etkili olduğunu söylemişlerdir. Ayrıca, yüksek düzeydeki yansıtıcı düşünme göstergelerin doğası ve sıklığı ilk yansıtıcı günlükten dördüncü yansıtıcı günlüğe doğru artmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmanın simülasyon destekli sorgulamaya dayalı asenkron öğrenme ortamlarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to explore preservice science teachers' progression on designing simulation-enhanced inquiry-based lesson for asynchronous learning environments. A module entitled Simulation-enhanced Inquiry-based Asynchronous Environment, (SIMINA) was developed and implemented to explore progression through lesson plans, teaching video recordings, feedbacks, and reflections. In this phenomenographic study, the data were collected from ten preservice science teachers through pre- and post-interviews, lesson plans, teaching video recordings, feedbacks, reflections, and the researcher's field notes. Preservice science teachers' descriptions of lesson plan, 5E instructional model, inquiry-based science education, simulations, and asynchronous learning environments identified by the emerged categories; purpose, tool (resource), process, learning and assessment, aspect, communication, technical, and learning environment. Besides, in the post-descriptions, simulations and inquiry-based science education were found to be integrated more into asynchronous learning environments. The analysis of progression revealed that while the most progression observed in asynchronous learning environments, the least progression was observed in inquiry-based science education. According to the preservice science teachers, instructor's feedbacks were more effective in progressing lesson compared to peer feedbacks. Further, the nature and frequency of high-level of reflective thinking indicators increased continuously. Overall, this study has implications for the simulation-enhanced inquiry-based lessons for asynchronous learning environments through feedbacks and reflections.