Cumhuriyet dönemi ilmihal kitaplarının itikadi konulara yaklaşımı
The Approach of catechisms in the period republican on the subjects of foit
  1. Tez No: 73173
  2. Yazar: HASAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET“Cumhuriyet Dönemi ilmihal Kitaplarının İtikadı Konulara Yaklaşımı”adını taşıyan bu tezde 1923 ile 1965 yılları arasında telif edilip ilmihal adıyla yayımlanan kitap lardaki itikadi konular ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde ilmihal türü hakkında genel bilgiler verilirken ikinci bölümde kütüphaneler, bibliyografik eser ve yayınevleri kitap kataloglarından tespit edilebilen ilmihaller tanıtılmıştır. Bu bölüm Büyük ilmihaller ve Muhtasar ilmihaller olmak üzere iki kısma ayrılmış, birinci, kısımda Büyük ilmihallerin müellifleri ve itikadi konulan ele alış şekilleri hakkında bilgi verilirken ikinci kısımda Muhtasar ilmihallerin tanıtını ve İtikadi konulara yaklaşımı hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde Cumhuriyet Dönemi İlmihallerinin genel olarak itikadi konuları nasıl ele aldığı konusu incelenmiş, din aleyhinde akımların yoğun bir şekilde ortaya çıktığı bu dönemde ilmihallerde iman esaslarının gerektiği gibi anlatılamadığı tespit edilmiştir. İlmihallerdeki itikadi konuların akli ve ilmi delillerin desteğiyle yeniden ele alınması, ilmihallerin sahasında uzman kişiler tarafından yazılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu tez halkın inancı hususunda etkili olan ilmihal konusuna daha fazla önem verilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu sahada yapılmış değerlendirme tarzı çalışmaların bulunmayışı çalışmayı zorlaştırmıştır. Bu tezin bundan sonra bu alanda yapılacak çalışmalara yardımcı olacağını umuyoruz. I VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The name of our thesis in a sentence is:“The approach of catechisms in the period of Republican to the subjects of faith”In this name We 've studied on faith matters in the books called cT1mihal" and published between 1923-1965. We've handed a general information about catechism form in the first part of the thesis. In the second part we've produced the catechism which we were able to determine from libraries, bibliograhic books and bode catalogues. This part is divided into two sections as large catechisms and concise catechisms. In the first section we've produced information writers of the large cathechisms and approaching methods; and in the second part we've handed information about the concise catechisms. In the third part of the thesis, general approaching methods of catechisms of republican times was studied and it is pointed that in a time which anti- religious trends were seen intensely, catechisms could not introduce the subjects related to faith sufficiently. And it is concludet that the subjects related to faith should be studied again with the support of scientific and intellectual proofs and this mission should be completed by scholars who are experts in their fields. vu