İslam inancında Şeytan kavramı
The Concept of devil in Islamic belief
  1. Tez No: 73171
  2. Yazar: MEHMET YAVUZ ŞEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAVERDİ ADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Bu çalışmada, şeytanın benliği, yardımcıları, Hz. Âdem'le münasebeti, meleklerle alakası, inşam vurduğu noktalar ve ona ait vasıflar, kalbi tırmalaması, ibadetleri kurcalaması, insanların boşluklarını değerlendirerek sapmalarına vesile olması, nefisle ilişkisi ve korunma yollan, bu meyanda Yezidizm ve Satanizm gibi şeytan düşüncesine dayalı olan mezhepler gibi konular ele alınmıştır. Önsöz ve girişin ardından ilk bölümde kelime manası olarak şeytan ve İblis kavranılan tanımlanmış, şeytanın mahiyeti ve yaratılışı, melekle ve insanla olan münasebeti üzerinde durulmuş, ayrıca şeytan-nefis ilişkisi incelenmiştir Ikinci bölümde, Kur' an ve Sünnet ışığında şeytana genel bir yaklaşımda bulunulmuş, kuşbakışı olarak şeytan, bu kutsî kaynaklarda taranmaya gayret edilmiştir. Üçüncü bölümde, şeytanın vasıflan ve insana ulaşma yollan üzerinde durularak ona ait değişik özellikler arzedilmiştir. Bu arada kalb hakkında bilgi verilerek onun kalbe tasallutu anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, şeytan ve ibadet hayatımız başlığı allında namaz, oruç, hac ve zekat mevzuları, ana tema etrafında örgülenmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde, Şeytan düşüncesine dayalı mezheplerden Yezidizm ve Satanizm işlenmiş, Satanizmin kritiği yapılmıştır. Altıncı ve son bölümde şeytandan korunma yollan nazara verilmiş, bu bağlamda Kur' an okuma, ibadet etme, Allah'a sığınma, takva ağırlıklı yaşama ve az yeme üzerinde durulmuştur. Netice itibariyle diyebiliriz ki şeytan, Allah tarafından insana musallat edilmiş apaçık bir düşman ve bir imtihan vesilesi, hayat ise şeytanla mücadeleden ibaret bir süreçtir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, we examined the personality of the Satan, his auxiliaries, his relations with Adam, his relation with the angels, his ways to distract humans, ways to reach to the human hearth, ways to prevent service to God, ways to degenerate and in this regard the cults like Yesidism and Satanism based on Satan thought were held. After the foreword and introduction, the meaning of the name of the Satan were described and the creation and meaning of Satan and its relations with fleshly desires of human and angel were studied and presented its different features. In the second chapter, a general approach was made to the Satan in light of Quran and Hadiths (sayings of Mohammed) for a better understanding according to these holy sources. In the third chapter, information regarding to the functions and qualities of the Satan and its ways to reach the Man. Meanwhile information about hearth was given and Satan's attack on human was mentioned. In the fourth chapter, under the heading of“The Intervention of the Satan to the service to God”with subtitles such as namaz (praying), fasting, Alms and Pilgrimage, subjcets are weighed. In the fifth chapter, Satanic cults like Yesidism and Satanizm were examined and critisized. In the sixth and last chapter, the ways to repel the attacks of the Satan are described along with the importance of the Quran, namaz (praying), deep thinking, dependency to God and a balanced diet are stressed. As the last word, we can say that the Satan is an enemy and subject of examination of humans whom God allowed operate to distract people from the service to God. Also the life is a continous war agains the Satan. In this work, we discussed this matter. vni