Ruminasyon düzeyinin ve irrasyonel inanışların yetişkin bireylerde depresif belirtiler ve umutsuzluk üzerine etkisi
The effect of rumination level and irrational beliefs on depressive symptoms and hopelessness in adults
  1. Tez No: 731736
  2. Yazar: YAĞMUR METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ARTIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Depresyon genellikle hüzünlü bir ruh hali ile giden, bireylerin düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını etkileyen bir ruhsal problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Literatürde bu konuyla ilgili yapılan birçok çalışma mevcuttur ve günümüzde de depresyon hakkında çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı yetişkin bireylerin depresif belirtiler gösterme süreçlerini kolaylaştıran birtakım değişkenler ile depresif belirtiler arasındaki korelasyonu incelemektir. Bu değişkenler araştırmanın da temelini oluşturan ruminasyon, irrasyonel inanışlar ve umutsuzluktur. Çalışmanın örneklemini Türkiye İstanbul'da bulunan 140 kadın ve 65 erkekten oluşan 205 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada değişkenler arasındaki korelasyonun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Burns Depresyon Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği ve Genel Tutum ve İnanışlar Ölçeği Kısa Formu online olarak uygulanmıştır. Güncel çalışmanın veri analizinde, Cronbach alfa güvenirlik katsayıları, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları, ruminasyon ve irrasyonel inanışları yüksek olan katılımcıların depresif belirti değerlerinin de yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Buna ek olarak depresif belirtiler ve umutsuzluk arasında bir korelasyon olduğu bulgulanmıştır. Güncel çalışmadan elde edilen sonuçlar, ilgili kuramsal açıklamalar ve araştırmalar ışığında tartışılarak sonraki çalışmalar için araştırmacılara ve klinisyenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depression is a mental problem that usually goes with a low mood and affects the thoughts, feelings and behaviors of individuals. There are many studies on this subject in the literature and also new studies continue have been conducted on depression today. In this context, the main purpose of the research is to examine the correlation between depression and some variables that facilitate the processes of adults who is depressed. These variables are rumination, irrational beliefs and hopelessness, which form the basis of research. The sample of the study consists of 205 volunteer participants consisting of 140 women and 65 men in İstanbul, Turkey. In the study, it was aimed to determine the correlation between the variables. In line with these purposes, Demographic Information Form, Burns Depression Scale, Beck Hopelessness Scale, Ruminative Thought Style Scale and General Attitudes and Beliefs Scale Short Form were applied online for participants. In the data analysis of the descriptive study, Cronbach alpha reliability coefficients, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis techniques were used. The results of the research revealed that the participants with high rumination and irrational beliefs also had high depressive symptoms values. In addition to this, a correlation was discovered between depression and hopelessness. The results obtained from the current study were discussed in the light of relevant theoretical explanations and researches, and suggestions were made to researchers and clinicians for their future studies.