Kentleşme ve korku kültürü: Samsun ili örneği
Urbanization and culture of fear: Example of Samsun province
  1. Tez No: 731769
  2. Yazar: HÜLYA UÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Korku kültürünün en fazla ortaya çıktığı yerler kentlerdir. Kentlerin kırdan nitelik ve nicelik olarak farklı olması insanların kır hayatında karşılaştığı sorunlardan daha farklı sorunlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu sorunlar ile kişiler sürekli olarak devam eden bir güvenlik arayışı içerisine girmektedir. İnsanların maruz kaldığı korkular, karşılaştığı sorunlar eğitim düzeylerine gelir seviyelerine göre değişiklik göstermektedir. İnsanları korkutan, tedirgin ve kaygılı insanlar haline getiren ve bunun sonucunda sürekli olarak güvenlik arayışı içerisine girmek zorunda kalan insanların hangi korkularının ortaya çıktığı, korkuların neyden kaynaklandığı, nelere dayandığı ve nasıl ortaya çıktığı, korkuların eğitim düzeylerine ve gelir seviyelerine göre değişiklik gösterme durumu kuramsal ve saha araştırmaları aşamalarında tartışılmıştır. Samsun, büyükşehir niteliği taşıyan, içerisinde birçok ilçe barındıran bir kenttir. Araştırma yapmak istediğimiz ilçeler eğitim düzeyleri ve gelir seviyeleri dikkate alınarak seçilmiştir. Samsun ilinde eğitim düzeyi ve gelir seviyesi yüksek olan ilçelerden biri olan Atakum'da 500 kişi, eğitim düzeyi ve gelir seviyesi düşük olan Asarcık'ta 400 kişiye anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin ve kuramsal tartışmanın sonucunda insanların korkularının sistemde uygulanan yanlış/eksik politikalar nedeniyle ortaya çıktığı görülmüştür. Toplumsal korkular, her iki ilçede farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cities are the places where the culture of fear emerges the most. The fact that cities are different from rural areas in terms of quality and quantity causes people to encounter different problems than the ones they encounter in rural life. With these problems, people are constantly in search of an ongoing security. The fears that people are exposed to and the problems they face vary according to their education level and income level. What fears arise of people who scare people, make them anxious and anxious and as a result, have to constantly seek security, what the fears stem from, what they are based on and how they arise, the situation of changing according to the education level and income level of the fears is theoretical and field-based. research is discussed in stages. Samsun is a metropolitan city with many districts. The districts we want to research were selected by considering their education levels and income levels. A questionnaire was applied to 500 people in Atakum, which is one of the districts with a high level of education and income in Samsun, and 400 people in Asarcık, which has a low level of education and income. As a result of the data obtained and the theoretical discussion, it was seen that people's fears emerged due to the wrong / incomplete policies implemented in the system. Social fears differ in both districts.