Korku kültürü ile kent ilişkisi üzerine kuramsal tartışma
Theoreticaldiscussionof the relationshipwith thecity ofcultureof fear
- Tez No: 405728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde riskler kentlerde daha belirgin bir hale gelmekte ve belirsizlikler artmaktadır. Risk toplumlarında belirsizliklerin artmasının bir sonucu olarak güven kavramının önemini ortaya çıkarmaktadır. Risk toplumlarında özellikle kentlerde salgınlar, birey/kamuya yönelik saldırılar, hastalık, kaza ve terörizm gibi risklerin güvence altına alınması giderek zorlaşmaktadır. Bu durum toplumlarda özellikle kent yaşamının pratiklerine dair kaygıları arttırmakta ve korku kültürünü ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu çalışma korku kültürünün oluşmasında kentlerin taşıdığı önem, kent yaşamının korku kültürüne etkisi, tarihsel süreçte kent, kentleşme, kent kültürü ve değişimi ele alınmıştır. Modernleşme ve küreselleşmenin bir sonucu olarak kentlerde tehlikelerin, belirsizliklerin yoğun yaşanmasına paralel olarak kentte yaşayan bireyler açısından güven duygusunun kaybın ve gözetlemenin sosyolojik yönüne vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the risk is getting more pronounced in the cities; and also the uncertainties are increasing. As a result of the increase of uncertainties in the risk society, the concept of trust has become significant. In risk society, especially in the city, it has become increasingly difficult to secure such risks as epidemics, the attacks for the individual to the public, illness, accident, terrorism. This situation, especially, increases the worry in the practice of urban life and causes the culture of fear. This study pointed out that city has the vital importance in the formation of fear culture; and fear culture is triggered by city life. Urbanization, urban culture and change are discussed in the chronological order. As a result of globalization and modernization, dangers and uncertainties being experienced intensely in the cities put an emphasis on a sense of confidence in terms of individuals living in the city and monitoring in the sociological aspects.