Soğuk savaş sonrası PKK'nın ideolojik dönüşümü
The ideological transformation of PKK after cold war
  1. Tez No: 731770
  2. Yazar: MERT GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda terör olayları etkisini artırmış ve küresel bir problem haline gelmiştir. Soğuk Savaşın ardından hız kazanan küreselleşme olgusuyla beraber terörizm ve terör örgütleri, geçmişte hiç olmadığı kadar güç kazanmışlardır. Türkiye de terör örgütlerinden muzdarip ülkelerden biridir. Şüphesiz ki Türkiye'nin mücadele ettiği terör örgütlerinin başında PKK gelmektedir. 1960'larda yükselişe geçen radikal sol hareketler, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Devrimci Doğu Kültür Ocakları (DDKO)'nun kurulması PKK'nın ortaya çıkışına zemin hazırlamış, 1978 yılında PKK resmen kuruluşunu ilan etmiştir. Kuruluşunda Marksist-Leninist ideolojiyi benimseyen PKK, süreç içerisinde çeşitli değişimler geçirmiş, strateji değişikliklerine gitmiştir. Bu tez çalışmasıyla hedeflenen PKK'nın zaman içerisindeki ideoloji, strateji ve söylem farklılıklarını, bu değişikliklerin etkilerini ayrıntılı bir şekilde analiz etmektir. Gerçekleştirilen bu analizin, konu ile ilgili araştırmada bulunacak kişilere katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century that we live in, terrorist incidents have increased their impact and become a global problem. Through the phenomenon of globalization that gained momentum after the cold war, terrorism and terrorist organizations have gained much more power than ever before. Turkey is one of the countries that suffers from terrorist organizations. Undoubtedly, PKK is at the forefront of the terrorist organizations that Turkey is fighting. Radical left movements on the rise in the 1960's, the establishment of the Turkish Labour Party (TLP) and Revolutionary Eastern Cultural Hearts brought about the way for the emergence of PKK, and in 1978 PKK officially declared its establishment. The PKK, which adopted Marxist-Leninist ideology in its establishment, has undergone various changes in the process and has changed its strategies. This thesis aims to analyze the ideological, strategic, and discourse differences of the PKK over time and the effects of these changes in detail. This analysis intends to contribute to the people who will research the subject.