Uzun süreli farklı toprak işleme uygulamalarının toprak solunumuna, enzim aktivitesine, toprağın mineral azot oluşumuna ve denitrifikasyon kapasitesine etkisi
Effect on long-term different soil tillage system on soil respiratıon, enzyme activity, formation of mineral nitrogen and denitrification capacity
  1. Tez No: 731800
  2. Yazar: MURAT GENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖK, PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma kapsamında, uzun süreli farklı toprak işleme uygulamalarının toprak solunumuna, dehidrogenaz enzim aktivitesine, toprağın mineral azot oluşumuna ve denitrifikasyon kapasitesine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla Anızlı geleneksel toprak işleme (Gİ–1), Anızları yakılmış geleneksel toprak işleme (Gİ–2), Ağır diskli tırmıklı azaltılmış toprak işleme (ATİ–1), Rototillerli azaltılmış toprak işleme (ATİ–2), Ağır diskli tırmıklı azaltılmış sıfır toprak işleme (ASTİ), Doğrudan ekimli sıfır toprak işleme (STİ) ve Stratejik sıfır toprak işleme (SSTİ) olmak üzere yedi farklı toprak işleme uygulaması kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre toprak solunumu, amonyum azotu ve mineral azot değerleri en yüksek SSTİ uygulamasında belirlenirken, dehidrogenaz enzim aktivitesi, denitrifikasyon potansiyeli ve nitrat azotu bakımından en yüksek değerler STİ uygulamasında elde edilmiştir. Artan toprak işleme uygulamalarına bağlı olarak toprağın hem biyolojik özellikleri hem de mineral azot içeriği olumsuz etkilenmiştir. Ayrıca anızların yakılarak topraktan uzaklaştırıldığı uygulamada toprağın önemli biyolojik göstergeleri olan toprak solunumu ve dehidrogenaz enzim aktivitesinin önemli derecede düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis study, the effects of different long-term tillage practices on soil respiration, dehydrogenase enzyme activity, formation of mineral nitrogen and denitrification capacity of the soil were investigated. For this purpose, seven different tillage practices, Conventional tillage with stubble (CTS), Conventional tillage with stubbles burned (CTB), Heavy disc harrow reduced tillage (RTD), Rototiller reduced tillage (RTR), Heavy disc harrow zero soil tillage (RNT), No till or zero tillage (NT) and Strategic no till (SNT) were used. According to the results, soil respiration, ammonium nitrogen and mineral nitrogen values were highest in STI application, while dehydrogenase enzyme activity, denitrification potential and nitrate nitrogen were determined in STI practice. Increasing tillage practices have adversely affected biological properties and mineral nitrogen content of the soil. In addition, with the removal of the stubble from the soil by burning, soil respiration and dehydrogenase enzyme activity, which are important biological indicators of the soil, were found to be significantly low.