Türkiye'de optisyenlik mesleği ve optisyenlik müesseselerinin yaşadıkları sorunlar: Sivas ilinde bir alan araştırması
The profession of optician and the problems experienced by opticians in Turkey: A field study in Sivas
  1. Tez No: 731807
  2. Yazar: SERAP KÖŞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UTKU ERDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Health Education, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Optisyenlik mesleği ülkemizde gözlükçülük olarak bilinen ve 1940 yılından beri kanunu olan bir meslektir. 2004 yılında mevcut kanunun“Optisyenlik Hakkında Kanun”olarak değiştirilmesi ve zaten mevcut olan okullardaki eğitimin“Optisyenlik Programı”adı altında verilmesi ile aynı meslek optisyenlik olarak devam etmektedir. Optisyenlik programlarının, özellikle son on yıl gibi bir süreçte üniversitelerin farklı yüksekokullarındaki sayılarının hızla artması, optisyenlik mesleğinin daha fazla tercih edilerek öneminin arttığını göstermektedir. Bu çalışmanın temel amacı, önemi her geçen gün artan optisyenlik mesleğinin Türkiye'deki durumunu tespit etmek ve mesleğin çalışma koşullarına ilişkin sorunlarını ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, optisyenlik mesleğinin tarihsel süreç içerisindeki gelişimi anlatılmıştır. İkinci bölümde göz hekimliği (oftalmoloji) ve optisyenlik arasındaki olması gereken iletişimin meslek açısından önemi açıklanmış, etik uygulamalar ve dönemsel eğitimler hakkında bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, Sivas ilinde optisyenlik müessesesi çalışanlarına yönelik saha araştırmasının bulguları sunulmuştur. Araştırmada nitel yöntem tercih edilmiş ve veriler derinlemesine görüşme aracılığı ile derlenmiştir. Bu çalışmayla birlikte dünyadaki göz ve görmeye yönelik olan eğitimlerin ve meslek tanımlarının farklılıklar gösterdiğine dair bulgulara ulaşılmıştır. Ayrıca tarihsel süreçte bilimlerin gelişmesi ile gelişen görme ve optik gereçlerin önemi ve gerekliliği, dünyayı tanımada görmenin insan hayatındaki yeri, ilgili mesleklerin kaliteli iletişiminin önemi, halk sağlığı içindeki yeri ve eğitimlerin önemi şeklinde bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The profession of optician is a profession known as opticianry in our country and has been protected by a law since 1940. The same profession continues under the name of optician, after the existing law was changed to“Law on Opticians”in 2004 and the education in existing schools was given under the name of“Opticianism Program”. The rapid increase in the number of optician programs in different colleges of universities, especially in the last ten years, shows that the profession of optician is becoming more and more important. The main purpose of this study is to determine the situation of the optician profession, whose importance is increasing day by day, in Turkey and to try to point out the problems related to the working conditions of the profession. In the first part of the study, the development of the optician profession in history is explained. In the second part, the importance of the communication between ophthalmology and opticians in terms of profession is explained and information about ethical practices and periodic trainings is given. In the last part of the study, the findings of the field research about opticians in Sivas province are presented. Qualitative method was preferred in the research and the data were compiled through in-depth interviews. With this study, it has been found that there are differences in the education and job definitions of the eye and vision in the world. In addition, findings such as the importance and necessity of vision and optical equipment developed with the development of science in the history, its place in human life in knowing the world, the importance of quality communication of related professions, its place in public health and the importance of education have been reached.