1645 Numaralı Balıkesir şer'iyye siciline göre Balıkesir'de sosyal hayat
According to the Balıkesir şer'iyye registry no 1645 social life in Balıkesir
  1. Tez No: 731808
  2. Yazar: BURCUNUR MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Şer'iyye sicilleri, Osmanlı Devleti'nde merkez ve taşra arasındakiyazışmalar ile her kesimden insanlar arasındaki hukuki ilişkilere dair kayıtları içermektedir. Bu çalışmada Balıkesir ve çevresine dair kayıtları içerisinde bulunduran1645 Numaralı Şer'iyye Sicili incelenmiştir. İnceleme neticesinde sicilin, konu ve tarih sırasına önem verilmeden düzensiz ve karışık olarak tutulmuş kayıtları içerisinde bulundurduğutespit edilmiştir. Çalışmada bu kayıtlardan sosyal hayatla ilgili konular dâhilindeki kayıtlar ele alınmıştır. Söz konusu kayıtların tasnifi neticesinde aile hayatı, köle ve cariye, darp-cinayet-keşif-diyet, hırsızlık, eşkıyalık hareketleri, dinî hayat şeklinde konu başlıkları oluşturulup bukonular dâhilindeki kayıtlar 1645 Numaralı Şer'iyye Sicili çerçevesinde tetkik edilip araştırma ve inceleme tarzındaki eserlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Şer'iyye registers, contain the records of the correspondence between the center and the provinces in the Ottoman Empire and the legal relations between people from all walks of life. In this study, the Şer'iyye Registry Numbered 1645, which contains the records of Balıkesir and its surroundings, has been examined. As a result of the examination, it has been determined that the registry contains irregular and mixed records, regardless of subject and date order. In the study, the records related to social life from these records were discussed. As a result of the classification of the aforementioned records, topic titles family life, slave and concubine, assault-murder-discovery-diyet, theft, banditry movements, religious life were formed the records within these subjects were examined within the framework of the Şer'iyye Registry Numbered 1645 and the works in the style of research and examination were used.