Yumuşak çelik ve bakırın elektrokimyasal davranışlarına bazı boyar maddelerin etkilerinin sodyum klorür ve sodyum sülfatlı ortamlarda araştırılması
Investigation of the effects of some dyes on the electrochemical behavior of mild steel and copper in sodium chloride and sodium sulfate media
  1. Tez No: 731813
  2. Yazar: SEMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KILINÇÇEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu çalışmada, Potansiyodinamik polarizasyon eğrileri ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) teknikleri kullanılarak, variamin mavisi, metil oranj ve fenol kırmızısının 4 farklı konsantrasyonda, %3,5 NaCl ve 0,1M Na2SO4 çözeltisinde yumuşak çelik ve bakır metallerinin korozyon davranışları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Metal yüzeyinin klorür ve sülfatlı ortama maruz kaldıktan sonra yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Sıcaklığın etkisi 25 0C ile 60 0C aralığında çalışılmıştır. Bazı termodinamik parametreler hesaplanmış ve açıklanmıştır. Variamin mavisi, metil oranj ve fenol kırmızısının %3,5 NaCl ve 0,1M Na2SO4 çözeltisinde yumuşak çelik ve bakır korozyonunu önleyebildiği bulunmuştur. Bununla birlikte, inhibisyon etkinliğinin sıcaklığın artması ile azaldığı gözlemlenmiştir. Boyar maddelerin inhibisyon etkisi; Boyar maddeler ile metal yüzeyine fiziksel olarak adsorbe olan korozyon ürünlerinin metal yüzeyinde koruyucu bir film tabakası oluşturması ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of variamine blue, methyl oranges and phenol red on 4 different concentrations, % 3.5 NaCl and 0.1 M Na2SO4 solution in mild steel and copper corrosion behaviors were investigated by using potentiodynamic polarization curves and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques. After exposure of the metal surface to the chloride and sulfate environment, the surface morphology was scanned by scanning electron microscopy (SEM). The effect of temperature was studied in the range of 25 °C to 60 °C. Some thermodynamic parameters have been calculated and explained. It has been found that variamine blue, methyl orange and phenol red can prevent mild steel and copper corrosion in % 3.5 NaCl and 0.1 M Na2SO4 solution. However, it has been observed that the inhibition efficiency decreases with increasing temperature. Inhibition effect of dyes; It is detected by the fact that corrosion products, which are physically adsorbed on the metal surface with dyes, form a protective film on the metal surface.