Yumuşak çeliğin ve bakırın 0,5 M H2SO4 çözeltisinde elektrokimyasal davranışlarına azitromisinin etkisi
The effects of azotromicyn on electrochemical behaviour of mild steel and copper in 0,5 M H2SO4
  1. Tez No: 706213
  2. Yazar: RAHİME ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KILINÇÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada farklı derişimlerdeki azitromisin çözeltilerinin yumuşak çelik ve bakır korozyonuna inhibitor etkileri sıcaklığa bağlı olarak incelenmiştir. İnhibitörlerin varlığında metallerin korozyon davranışlarını analiz etmek için elektrokimyasal impedans spektroskopisi, polarizasyon direnci ölçme ve akım-potansiyel eğrilerinin elde edilmesi yöntemleri kullanılmıştır. Sonuçlar azitromisin için en etkin sıcaklığın 298 K olduğunu, bu sıcaklıkta etkinliklerinin sırasıyla %90,69 ve %76,77 olduğu saptanmıştır. Sıcaklık artışıyla inhibisyon etkinliğinin azaldığı görülmüştür. Belirtilmiş olan elektrokimyasal analizlerini kullanarak Azitromisinin iyi inhibitör olduğu tespit edilmiştir. Azitromisinin yumuşak çelik ve bakır yüzey üzerine adsorpsiyonu Langmuir izotermine uyduğu görülmüştür. Elektrot yüzeylerinin SEM görüntülerinde, yumuşak çelik ve bakır elektrotlarda asidik ortamdaki girinti çıkıntılı çukur büyük siyah lekeler göze çarparken, 1,0x10-2 M Azitromisin içeren yumuşak çelik ve bakır elektrodun yüzeyinin kaplandığı gözlemlenmiştir. Azitromisin molekülünün simülasyon analizleri, Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) ve metot olarak B3LYP ve 3-21G temel setini kullanarak gaz fazında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The corrosion behavior of mild steel and copper has been investigated in presence of azitromicyn, at various temperatures in acidic medium. Potentiodynamic and EIS (electrochemical impedance spectroscopy) measurements were used to determine corrosion rates by extrapolating the polarization curves. The role of temperature, ionic species and the effect of oxide film formation have been interpreted in aspect of anodic and cathodic processes rate. According to the experimental results, azitromicyn have decreased the corrosion rate of mild steel and copper in acidic medium. It was also shown that the azitromicyn could provide protection behavior at elevated temperatures. The changes in thermodynamic properties showed that azitromicyn formed stable and protective complex which physically adsorbed on the surface. The adsorption of azithromycin on mild steel and copper surface obeys to the Langmuir isotherm. The highest value of the inhibition efficiency is 90,69% and 76,77%, respectively. The results obtained by EIS are in good agreement with the polarization results. SEM images showed that the imersed surface of the mild steel and copper electrode in 1,0x10-2 M Azithromycin solution was covered, while large black spots were seen in the appearance of indented pits in the 0,5 M H2SO4 environment on the mild steel and copper electrodes. Simulation analyzes of azithromycin molecule were performed in gas phase using Density Functional Theory (DFT) and B3LYP with 3-21G basis set as method.