The traumatic experiences of Palestinian university students: The role of depression, anxiety, perceived stress and resilience in predicting the severity of trauma
Filistinli üniversite öğrencilerinin travmatik deneyimleri: Depresyon, anksiyete, algılanan stres ve dayanıklılığın travma şiddetini öngörmede rolü
  1. Tez No: 731825
  2. Yazar: ZAİNAB KARMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KARAIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bir asırdan daha uzun bir süre önce başlayan Filistin krizi yıllardır inişli çıkışlı bir şekilde devam etmektedir. Kontrol noktalarından geçme isteği, evlerin yıkılması, bireysel tehditler, bombalamalar, kurşuna dizme ve tutuklama gibi şiddet içeren eylemlerin her yaş grubu için ciddi psikolojik sorunlara yol açması beklenmektedir. Çalışmanın temel amacı, Filistinli üniversite öğrencilerindeki travmanın ciddiyetini anlamaktı. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır; birinci bölüm, Filistinli üniversite öğrencileri arasındaki geçici travma yüzdesinin anlaşılması, ikinci bölüm cinsiyet, psikolojik yardım ihtiyacı ve travmatik deneyimlerin türü (gözaltına alınma, silah doğrultulma ve aile bireyinin gözaltına alınması) ve üçüncü bölüm travma belirtilerinin şiddetini öngörmede depresyon, anksiyete, stres ve dayanıklılığın bağımlılığı incelenmiştir. Tanımlayıcı ve ilişkisel araştırma deseninde demografik bilgiler ve psikolojik ölçekler kullanılmıştır. Örneklem grubu, resmi üniversite e-postaları (N=226 öğrenci) ve öğrenci Facebook grupları (N=167 öğrenci) aracılığıyla ulaşılan Filistinli üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Tüm katılımcıların bir demografik bilgi formu, bir travma olayı ölçeği, DSM-5 için travma sonrası stres bozukluğu kontrol listesi, vii algılanan stres ölçeği, bir Hopkins semptom kontrol listesi 25 ve bir Connor-Davidson dayanıklılık ölçeği içeren çevrimiçi bir anketi doldurmaları istendi. Bu çalışma, Filistinli öğrenciler arasında bulunan geçici travmanın %63,4 olduğu sonucuna varmıştır. Cinsiyet, travma semptomlarının şiddetini doğrudan etkilememektedir. Öte yandan, gözaltında tutulan, silah doğrultulan ve yakın bir aile üyesi tutuklanan üniversite öğrencilerinin travma belirtilerinin şiddeti daha yüksekti. Ayrıca, psikolojik yardıma ihtiyaç duyduğuna inanan öğrencilerde travma belirtilerinin şiddeti de daha yüksekti. Regresyon modeli için anlamlılık F (4,38) = 253,04, p < ,001, R2 = 0,72 idi. Bu da travma semptomlarındaki varyansın %72'sinin depresyon, anksiyete, stres ve dayanıklılık ile açıklanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Palestinian crises started more than a century ago and it has been raising up and down throughout these years. Violent actions such as urge to pass through checkpoints, demolition of houses, individual threats, bombings, shootings, and arresting are expected to result in serious psychological issues for each age group. The basic aim of the study was to understand the severity of trauma among Palestinian university students. The study has threefold, first one is understanding the provisional trauma percentage among Palestinian university students, second to examine the group differences with respect to gender, the need of psychological help and the type of traumatic experiences (being detained, being pointed a gun, and having a detained family member), third, the dependence of depression, anxiety, stress, and resilience in predicting the severity of trauma symptoms was examined. Demographic information and psychological scales were used in a descriptive and correlational research design. The sample group consists of Palestinian university students who were reached through official university emails (N=226 students) and through student Facebook groups (N=167 students). All participants were required to complete an online questionnaire that included a demographic information form, a trauma event scale, post-traumatic stress disorder checklist for DSM-5, perceived stress scale, a Hopkins symptom checklist 25, and a Connor-Davidson resilience scale. The present study concluded that the provisional trauma found among Palestinian students was 63.4%. Gender does not directly affect the severity of trauma symptoms. On the other hand, the university students who had been in detention, had been pointed gun, and had a close family member been arrested, exhibited a higher severity of trauma symptoms. In addition, the students who believed they needed psychological help also exhibited a higher severity of trauma symptoms. For the regression model, it showed significance F (4.38) = 253.04, p < .001, R2 = 0.72. Which indicates that 72% of the variance in trauma symptoms is explainable by depression, anxiety, stress and resilience.