Halka açık anonim ortaklıkların kendi paylarını edinmesi
Publicly-held corporations' acquisition of their own shares
- Tez No: 731853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SEMERCİ VURALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Ülkemizde şirketler hukukunu düzenleyen temel mevzuat 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun yanında halka açık anonim ortaklıklar açısından özel düzenlemeler 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve buna bağlı olarak Sermaye Piyasası Kurulu'nca çıkarılmış ikincil mevzuat ile düzenlenmiştir. Bu hukuk düzenlemeleri ile günümüz itibariyle ülkemizde halka açık anonim ortaklıkların kendi paylarını edinimi belli koşulları sağlamaları halinde sermayelerinin küçük bir kısmı ile sınırlı olarak serbest bırakılmış, istisnai olarak sayılan bazı hallerde ise hızlıca tekrar elden çıkarmak ya da itfa etmek şartı ile geniş bir serbesti sağlanmıştır. Bu tez kapsamında Türk hukukunda halka açık anonim ortakların kendi paylarını edinimi ve bunun sınırları incelenmiştir. Çalışmada, anonim ortaklıkları kendi payını edinmeye iten nedenler ve edinimin sakıncaları ile Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu tebliğlerinde yer alan düzenlemelerin kapsamları, düzenleme olmayan haller nedeni ile ortaya çıkan hukuki tartışmalar da göz önünde bulundurularak irdelenmiş ve açıklanmıştır. Ayrıca, karşılaştırmalı hukukta halka açık anonim ortaklığın kendi payını edinimine ilişkin hukuki düzenlemeler de çalışma kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to the Turkish Commercial Code No. 6102, the main legislation regulating company law in our country, special regulations regarding publicly-held corporations are regulated by the Capital Markets Law No. 6362 and the secondary legislation issued by the Capital Markets Board accordingly. With these legal regulations, nowadays, the acquisition of their own shares by publicly-held corporations in our country has been released limited to a small part of their capital if they meet certain conditions, and in some exceptional cases, a wide freedom has been provided on the condition that they be disposed of or redeemed quickly. Within the scope of this thesis, the acquisition of their own shares by publicly-held corporations in Turkish law and its limits are examined. In the study, the reasons that push the publicly-held corporations to acquire their own shares, the drawbacks of this acquisition, and the scope of the regulations in the Turkish Commercial Code, Capital Market Law and Capital Markets Board communiqués are examined and explained by taking into account the legal debates that arise due to non-regulation. In addition, the legal regulations regarding the acquisition of its own share by the publicly-held corporation in comparative law are also discussed within the scope of the study.