Covid-19 pandemi sürecinin yerel basın üzerine etkisi: Şanlıurfa örneği
Effect of the Covid-19 pandemic period on the local press: Şanlıurfa, the instance in point
- Tez No: 731859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA YANAT BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İlk kez 2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde görülen ve kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, başta insan sağlığı olmak üzere hayatın her alanında olumsuz etkiler göstermiştir. İnsanların yaşam alışkanlıklarını da değiştirmesine neden olan Covid-19; maske, mesafe, hijyen ve aşı kelimelerinin sıklıkla yan yana kullanılmasına ve bu dörtlünün sağlıklı kalmanın altın kuralı haline gelmesine neden olmuştur. Yaşanan salgın süreci, insanların yaşam tarzında büyük değişiklikler yaparken başta sağlık ve ekonomi olmak üzere hemen hemen her sektör üzerinde olumsuz etkiler bırakmıştır. Bu sektörlerden biri de halkın haber alma özgürlüğü için çalışan basın sektörüdür. Covid-19 pandemisi nedeniyle bazı haber kaynaklarıyla yüz yüze görüşme şansını kaybeden gazeteciler, sürekli sahada olmaları nedeniyle hastalığa yakalanma riskiyle karşı karşıya kalmışlardır. Meslek itibariyle yıpranan iş kolunda yer alan gazeteciler, hastalığa yakalanma korkusuyla psikolojik olarak da etkilenmişlerdir. Bu çalışmada, pandemi sürecinde yerel basın çalışanlarının süreçten nasıl etkilendiği ve bu etkilerin haber oluşturmadaki sonuçları incelenmiştir. Bu inceleme Şanlıurfa'daki yerel basın ile sınırlandırılmış ve anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda, Covid-19'un sektör çalışanlarını etkilediği, haber üretme ve haber kaynaklarına ulaşmada sıkıntılar çektikleri, psikolojik olarak da hastalığa maruz kalma kaygısı yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which was first seen in Wuhan, China in 2019 and affected the whole world in a short time, has shown negative effects in all areas of life, especially in human health. Covid-19, which has caused people to alter their living habits, has caused the words mask, distance, hygiene and vaccine to be employed side by side and this quartet has become the golden rule of staying healthy. While the epidemic period made great changes in people's lifestyles, it had also negative effects on almost every sector, especially on health and economy. One of these sectors is the press, which works for the freedom of the public to receive information. Journalists, who lost the chance to meet face-to-face with some news sources due to the Covid-19 pandemic, faced the risk of contracting the disease due to their constant presence in the field. Journalists in the business line, who were exhausted due to their profession, have also been psychologically affected by the fear of contracting the disease. In this study, how the local press workers were affected during the pandemic process and the results of these effects in generating news are examined. The study's scope is limited to the local press in Şanlıurfa, and data are collected by applying in-depth interviews and questionnaires. As a result of the research, it has been revealed that Covid-19 affects press workers, they have difficulties in producing news and accessing news sources, and they are psychologically concerned about exposure to the disease.