The analysis of digital advertising on FOMO and the effects of FOMO on purchasing behaviors in digital platforms
Dijital reklamların FOMO üzerine analizi ve FOMO'nun dijital platformlarda satın alma davranışları üzerine etkileri
- Tez No: 731860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kaybetme korkusu (FOMO), anksiyeteyi yaşayan kişi yokken başkalarının eğlenebileceği inancından kaynaklanan gerçek bir fenomen ve sosyal kaygı veya algıdır. Başkalarının yaptıklarına sürekli bağlı kalma arzusuyla karakterizedir. Bu çalışma, FOMO ile sosyo demografik özellikler, sosyal medya kullanımı, satın alma davranışı, davranış niyeti, algılanan tercih ve algılanan ayrıcalık gibi değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için karşılaştırmalı bir araştırma yöntemi ile tasarlanmıştır. Çalışma verileri, veri değişkenleri için sekiz bölüm içeren bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmaya katılanların sayısı 400 olarak belirlenmiştir. Bireylerin anketteki yanıtlarından elde edilen sonuçlar istatistiksel analize göre analiz edilmiştir. Toplamda 400 kişi bu çalışmaya katılmayı kabul etmiştir. 172'si erkek, 228'i kadındır. Veri toplama süreci 2021 yılı Temmuz-Eylül ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Bulgular, erkeklerin kadınlardan biraz daha yüksek FOMO ortalama puanlarına sahip olduğunu ortaya koydu. 22-25 yaş arasındaki öğrenciler diğer yaş aralıklarına göre en yüksek FOMO puanlarına sahip olmuştur. genç öğrenciler FOMO seviyelerini göstermeye daha yatkındır. bekar öğrencilerin FOMO ortalama puanları evli öğrencilere göre daha yüksekti. Ayrıca bulgular, öğrencilerin çoğunun sosyal medyayı, özellikle Facebook ve Instagram kullandıklarını göstermiştir. Sonuç olarak, FOMO ve BI, FOMO ve PB, BI ve PB arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vardı. Diğer tüm ilişkiler anlamlı değildi. FOMO ve PF/PE aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vardı. Bu sonuçlar, FOMO'nun algılanan olumluluk (PF) ve algılanan münhasırlık (PE) seviyeleri ile yüksek oranda ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu tür sonuçlar önceki araştırma bulgularını desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Fear of missing out (FOMO) is a real phenomenon and social anxiety or perception arising from the belief that others can have fun when the person experiencing the anxiety is absent. It is characterized by a desire to constantly stay connected with what others are doing. This study was designed as a comparative study that investigate the relationships between FOMO and other study variables including sociodemographic features, social media usage, purchasing behavior, behavior intention, perceived favorability, and perceived exclusivity. The study data were collected through a survey including eight sections for the data variables. Total number of participants was 400 adults. The results from individuals' responses on the survey were analyzed according to the statistical analysis. A total of 400 individuals agreed to participate in this study. 172 were male and 228 were female Data collection process took place between July and September in 2021. The findings revealed that males had slightly higher FOMO average scores than females. the students with ages of between 22 and 25 had the highest FOMO scores compared to the other age intervals. younger students are more inclined to show FOMO levels. single students had higher average mean scores of FOMO compared to the married students. Also, the findings showed that most of the student were using social media, specifically Facebook and Instagram. In conclusion, there were statistically significant differences between FOMO and BI, FOMO and PB, BI and PB. All other relationship were not significant. FOMO and PF/PE had statistically significant differences between them. These results showed that FOMO is highly related to perceived favorability (PF) and perceived exclusivity (PE) levels. Such results supported the previous research findings.