1994-1997 yılları arasında İMKB'de işlem gören 30 sanayi pay senedinin beta katsayısı ile verimi arasındaki ilişki
The Relationship between the beta coefficient and the return of the 30 industrial stocks tradet in the İMKB between 1994-1997
- Tez No: 73186
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT SARIKAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET İstanbul Menkul Kıymetler Borsası on iki yıllık bir geçmişi olmasına rağmen büyük bir gelişme göstererek bugünkü durumuna gelmiştir. Bugün dünya borsalarında olduğu gibi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da siyasi, ekonomik durumdan, dünyadaki her türlü olumlu olumsuz gelişmelerden etkilenmektedir. Pay senedi analizleri gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Yatırımcılar pay senetlerinin geçmişteki durumlarını inceleyerek pay senetlerinin geleceği hakkında yorum yapmaya çalışmaktadırlar. Bu tez çalışmasında pay senetleri değerlemesinden beta katsayısı yöntemi incelenmiştir. Bir pay senedinin beta katsayısı birden büyükse riski pazar portföyünden büyük demektir. Bu da pazar portföyünün veriminde yükselme olduğunda pay senedinin veriminde daha fazla yükselme olacak demektir. Fakat Pazar portföyünün veriminde bir azalma olduğunda pay senedi veriminde daha fazla düşüş olacak demektir. Pay senedinin beta katsayısı birden küçükse riski pazar portföyünden küçük demektir. Bu da pazar portföyünün veriminde yükselme olduğunda pay senedinin verimindeki yükselme daha az olacak demektir. Fakat pazar portföyünün veriminde bir azalma olduğunda pay senedi verimindeki azalma daha az olacaktır. Bu tez çalışması sonucunda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda 1994, 1995. 1996 yılları için hesaplanan beta katsayıları ile 1995, 1996, 1997 yılları sanayi endeksine göre pay senedi verimliliğinde beklenen sonuca % 55 'i ulaşmıştır. %45 oranında pay senedi ise beklenen verimliliğe ulaşamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although Istanbul stock Exchange has a twelve years background, it has reached at its present position by showing a great improvemen today as in the other world markets, Istanbul stock exchange has been affected by political and economic sittuation and every kind of positive and negative develompments throughout the world as well. Equity shares anaysis is gaining much more importance day by day. Investors have been trying to comment on the future of the equity shares by evaluating the position of the stock shares in the past. In this study of thesis, the betha coefficient methot over the evaluation of the equity shares has been examined. If the betha coefficient of a equity share is more than one, that means the risk is higher than the market portfolio, and that means when there is an increase in the protif of the market portfolio, there will bea hinger increase in the profit of the equity share. Howermuhen there is a decrease in the protif of the market portfolio, there will be a greater decrease in the profit of the equity share. If the betha coefficient of the equity share is lessthan one that means the risk is smaller than the market port folio and that means when there's an increas in the protif of the market port folio, the nerease in the protif of the equity share will be less. However when there is a decrease in the protif of the market port folio the increas in the profit of the stock share will be far less. In the conelusion of this thesis. According to the betha coefficients which has been analysed for the years 1994, 1995 and 1996 in Istanbul Stock Exchange and the indestry index through 1995, 1996 and 1997 the expected findings of the profitability of the equty shares has been reached in the rate of 55%, 45% rate of equty shares hasn't reached the expected profitobility.