Yatırım fonlarının Türkiye uygulaması
Mutual funds application in Turkey
- Tez No: 144557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN BAYAZITLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Yatırım fonları, finansal bir kurum ve yatırım fonlarmca ihraç edilen katılma belgeleri finansal bir araç olarak, yatırımcılara çok farklı portföy, risk ve potansiyel kazanç tercihleri sunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde yaklaşık bir asır önce kurulduğu bilinen yatırım fonları, Türkiye'de 1980'li yılların ortalarında fiilen kendini göstermeye başlamıştır. Türkiye'de yeni sayılabilecek kadar bir geçmişi olan yatırım fonlarının tüm yönleriyle ele alınması, hem bugüne kadar ki uygulamanın bir bütün olarak anlaşılabilmesi ve değerlendirilmesi hem de bu konuda ileride yapılabilecek bilimsel çalışmalara faydalı olunabilmesi açısından bir zorunluluk olduğu düşünülmektedir. Yatırım Fonlarının Türkiye Uygulaması konulu tezimizde yatırım fonlarının, Türkiye uygulamaları tüm yönleriyle ele alınmakta, yeri geldikçe uygulama değerlendirilmekte ve Tezin sonuç bölümünde uygulamadaki sorunların aşılmasına yönelik önerilere yer verilmektedir. Tezde yatırım fonlarının Türkiye uygulamaları iki ana bölümde incelenmektedir. Birinci bölümde, yatırım fonları hakkında genel bilgiler verilmekte, yatırım fonlarının teorik yönleri ve yatırım fonlarının Türkiye'de uygulamaya girişi üzerinde durulmaktadır, ikinci bölümde ise, yatırım fonlarının kuruluşundan faahyetlerinin sona ermesine kadar ki süreç ele alınmakta ve bu süreçle ilgili değerlendirmelerimize yer verilmektedir. İkinci bölümde ayrıca, yatırım fonlarının Türkiye uygulmasında etkili olabilecek ve güncel olduğu düşünülen tüm konulara yer verilmektedir. Bu konular arasında, özel emeklilik sisteminin bir parçası olarak düşünülen emeklilik yatıran fonları, vergi düzenlemeleri, endeks fonlar, yatırım fonu illendeksleri, kaydi sistem ve ileri fiyat uygulaması yer almaktadır. İkinci bölümde, üzerinde durulan önemli bir konu da, mevcut uygulama sonuçlarının sayısal verilerle değerlendirilmesidir. Sonuçta, çalışma özetlenirken çözüm önerilerimiz de sıralanmaktadır. 112
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mutual funds as a financial institution and their participation shares as a financial instrument, introduce different portfolios, risk and potential return alternatives to the investors. Despite the fact that mutual funds were established in some developed countries almost one century ago, they have been established in 1980s in Turkey. In my opinion, examining mutual funds which have a short story in Turkey is vital both for comprehending the application of mutual funds and for presenting new sources to academic studies on this and related subjects. In my thesis,“Mutual Funds Application in Turkey”mutuals funds are examined from all aspects, applications are criticized and evaluated in many stages and some solutions on the criticized aspects are introduced at the end of the thesis. The thesis is divided into two main parts. In the first part of the thesis, some general information, the introductory information on mutual funds and some theoretical approaches related to mutual funds are given. In the second part of the thesis, the procedure and the prosess of mutual funds from establishment to the end are handled and criticized. In addition to this, in the second part of the thesis, all important, relevant, and recent subjects are analyzed. These subjects are, retirement mutual funds as a part of individual retirement system, tax regulations, index funds, mutual fund indices, registration system of securities and daily pricing applications. Another subject which are considered is the general evaluation and analysis of the statistical data of the mutuals funds in Turkey. At the end, the thesis is summarized and some solutions are proposed. 113KAYNAKLAR II- KİTAPLAR 1) BRIGHAM, F. Eugene, Fundamentals of Financial Managemenet, Seventh Edition, United States of America, September 1994. 2) BODIE, Zvi, KANE, Alex ve MARCUS, Alan J., Investments, 4th Edition, U.S.A., 1999. 3) DAVIS, Philip E., Pension Funds, Retirement Income Security and Capital Markets, U.S.A., 1995. 4) ERDO?AN, Oral ve ÖZER, Levent, Sermaye Piyasasında Kurumsal Yatırımcılar, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Yayınlan, İstanbul, 1998. 5) GÜNAL, Vural, Hukuki Açıdan Sermaye Piyasası Faaliyetleri (Araçlar- Kurumlar), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Yayınları, İstanbul, Temmuz 1997. 6) KAZGAN, Haydar, ATEŞ, Toktamış, TEKİN, Oğuz ve diğerleri, Osmanlı'dan Günümüze Türk Finans Tarihi, 2.Cilt, Cumhuriyetten Günümüze, İMKB Yayınları, 7) KARACABEY, A.Argun, A Tipi Yatarım Fonları, Performanslarının Analizi ve Değerlendirilmesi, Mülkiyeliler Birliği Vakfi Yayınlan, Tezler Dizisi:5, Ankara, Aralık 1998. 8) KIRMAN, Ahmet, Yatırım Fonları, Katılma Belgeleri ve Vergilendirme Esasları,Türkiye Bankalar Birliği Yayınlan, No: 212, İstanbul, 1999. 9) KOCAMAN, Berna, Yatırım Teorisinde Modern Gelişmeler ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda Bazı Değerlendirme ve Gözlemler, İMKB Yayınlan, No:5, İstanbul, Haziran 1995. 114