İşletmelerde yatırımların finansman aracı olarak kiralama (leasing)'dan yararlanma ve bir uygulama
Leasing, as a tool of the financing of the investments and an application
- Tez No: 73187
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Özünde bir finansman yöntemi olan finansal kiralama, (leasing) son yıllarda dünyada çok yaygın bir uygulama alanı bulmuştur. Bazı ülkelerde, finansal kiralama yoluyla gerçekleştirilen yatırımların toplam yatırımlara oranı %28'e kadar ulaşmakta ve kiralama şirketlerinin sayısı giderek artmaktadır. Liberal ekonomiye sahip gelişmiş ülkelerde mali sistemin ayrılamaz parçası olan finansal kiralama kuruluşlarının yaygınlaşmasında, hükümetlerin konuya ilgilerinin artması ile gerekli yasal ve idari düzenlemelerin geliştirilmesinin payı büyüktür. Finansal kiralama genel olarak, bağımsız kiralama şirketlerinin yanı sıra bankaların bizzat kendileri veya kurdukları şirketler aracılığı ile yürütülmektedir. Finansal kiralamanın Türkiye açısından önemi, özellikle iç tasarrufun yatırımları besleyecek güçte olmaması ve işletmelerin fon ihtiyaçlarım mali sistemden karşılayamaması nedeniyle artmış bulunmaktadır. İşletmelerin, yatırımlarını finanse etmek üzere ihtiyaç duydukları fonları özellikle yurt dışından finansal kiralama yoluyla karşılayabilmeleri halinde ekonominin özlenen canlılığa kavuşması mümkün olacaktır. Bu amaçla çıkarılan Finansal Kiralama Kanunu ve ilgili yönetmelikler, ülkemizde finansal kiralama uygulamasının gelişmesi açısından önemli bir adım sayılmaktadır. Ülkemizde orta ve uzun vadeli kredi kaynaklarının yetersiz oluşu, sermaye piyasasının yeterli gelişmeyi gösterememesi ve kredi faizlerinin maliyetinin yüksek oluşundan şirketler kaynak sağlamakta güçlük çekmektedirler. Özellikle finansman sıkıntısının üretimi kısıtlayıp, talebin karşılanamadığı pazarlarda piyasanın canlanmasını sağlama ve üretken yatırımları arttırmak açısından leasing oldukça etkili bir finansman yöntemi olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmanın amacı; Getirilen yasal düzenlemeler ile güncel hale gelen finansal kiralamanın içeriği, avantajları, yasal ve hukuki yapısı ve çeşitli uygulamaları konusunda kısaca bilgi verdikten sonra, Türkiye'de sanayi yatırımlarının finansmanında kiralamanın uygulamasına ait gerçekçi bir örnek vererek yatırımların finansmanında ne derece etkin ve önemli bir yöntem olduğunu vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Financial leasing, is essentially a method of finance, had recently founded to a common of application field in the world. In some countries, the ratio of investments realized by financial leasing to total ones had reached up to 25% and the number of leasing companies had increased day by day. In rising of financial system, has been taken to play an important role of goverments' more interest to this subject in the devoloped countries with liberal economy. In general, not only financial leasing had been managed by means of the independent leasing companies, but also incorporations establised by them or themselves. For Turkey, the importance of financial leasing, has increased saving are not enough to reinsure the invenstments the companies cannot cover their fund need by the financial system, the economy may be reach the missed moved, by the companies have their funds, which they need to reinsure to financial their investments, by the financial leasing from external countries. The financial leasing laws and the related ordinances, which were made for this, are told to by very important steps about the graving of financial leasing applications. In our country, middle-time and long-time credit sources are insufficient, that's why finance sector could not show the expected innovation and because of the high cost of credit interests, firms have difficulties to supply source. Particularly when the lack of financial supply restricts the production and the demand of the bazaar could not be full filled, leasing is a quite effective method to motivate the sectors and to rise the productive investments. The aim of this study is, first of all, to give a brief information about the content, the advantages, the legal structure and various applications of the financial leasing which has come up daily by legal adjustments, and then to give a realistic application sample in Industrial investments in Turkey, in order to emphasize how much the financial leasing is an effective and important method in investment finance.