Dünya Barış Hareketinde Türk Barışseverler Cemiyeti'nin yeri ve cemiyetin nükleer silah karşıtlığı
The position of the Turkish Pacifists Association in the World Peace Movement and it's opposition to nuclear weapons
  1. Tez No: 731864
  2. Yazar: TEVFİK SİNAN ŞANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEŞİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Takvimler 1950'li yılları gösterdiğinde dünyanın pek çok köşesinde SSCB destekli komünist barış hareketi örgütlenmeleri ortaya çıkmıştır. Siyasi mahiyette olan bu örgütlenmelerin en önemlisi ise Frédéric Joliot-Curie'nin başkanlığını yaptığı Avrupa'daki barış hareketidir. Bunun bir sonucu olarak ise Türkiye'de, Türkiye Komünist Partisi'nin ön ayak olmasıyla Barışseverler Cemiyeti ortaya çıkmıştır. Başkanlığını Behice Boran'ın yaptığı bu cemiyet, şimşekleri hemen üstüne çekmiş ve kısa bir süre sonra kapatılmıştır. Kapanmasına sebep olan esas amil ise hükumetin Kore Harbi kararına muhalefet etmesidir. Bunun sonucunda yine siyasi mahiyette olan bir takım dava süreçleri gerçekleşmiştir. Buna rağmen barış hareketi mezkûr cemiyetle sınırlı değildir, çünkü cemiyet barış hareketinin geleceği için sonraki barışçılara sağlam bir miras bırakmıştır ve ayrıca o dönem yalnız değildir. Bu yüzden, her ne kadar fikri altyapı bakımından işin öncesi ve sonrası, alakadar olduğu kadarıyla tezde ele alınsa da; tezin konusu olan barış hareketi, zaman olarak 1950'li yılların başı, coğrafi olarak Türkiye, incelenecek konu bakımından da Barışseverler Cemiyeti ile sınırlandırılmıştır. Tezde cemiyetin kaderine etki eden hadiselerin cereyan edişi kadar hareketin fikri altyapısı da aktarılmaya çalışılmıştır. Bundan dolayı barış söyleminde kullandıkları iddialar bir bütünlük arz ettiği için ayrıca sonraki yılların söylemlerinden de faydalanılmıştır. Bu konuda cemiyetle ilgili kişilerin meseleyle alakalı şahsi ifadeleri, o dönem ve daha sonra barış adına kaleme aldıkları yazılar, cemiyetle ilgili resmi evraklar, bu konudan bahseden araştırmalar ve haberler çalışmada kullanılmıştır. Netice itibari ile kapitalist tarafta da olduğu gibi komünistlerin de kendilerine özgü, ideoloji temelinde siyasallaştırılmış bir barış söylem inşa ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Late back to the 1950's, in many parts of the world, USSR-supported communist peace movement organizations had emerged. The most important of these political organizations was the peace movement in Europe which was headed by Frédéric Joliot-Curie. One of the results of this, the“Barışseverler Association”was founded in Turkey with the initiative of the Communist Party of Turkey. This pacifist society headed by Behice Boran, got the attention and was terminated shortly after. The main factor that caused the closure of the association was it's opposition to the Korean War decision of government. As a result that a number of political litigation processes appeared. However, the peace movement was not limited to the this society, because the society has left a powerful legacy for future peacemakers for the future of the peace movement and it was not alone at that time. Therefore, although it is associated before and after the work in terms of the ideas, the peace movement, which is the main topic of the thesis, is limited to the early 1950s as a time period, it was limited by the geography of Turkey, and the Society of Pacifists in terms of the subject to be studied. In the thesis, the intellectual base of the movement has been tried to be exhibited as well as the occurrence of the events that affect the destiny of the society. For this reason, since the claims they mentioned about discourse of peace are same, the discourses of the following years were also examined. In this regard, the personal statements of the people related to the society, the articles they wrote in the name of peace at that time and later, official documents about the society, researches and news about this subject were used in this study.In addition, general readings were also made to understand the communist ideology and the conditions of the period. As a result, it has been determined that communists, as well as those on the capitalist side, have built their own unique, politicized peace discourse on the basis of ideology.