Öğretmenlerin kişisel gelişim ve performans algıları üzerine bir araştırma
A research on teachers' personal development needs and performance perceptions
  1. Tez No: 731865
  2. Yazar: GÜLÇİN GAMZE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde yaşanan gelişmelere paralel olarak her geçen gün giderek önem kazanmaya başlayan“Hayat Boyu Öğrenme”ilkesi kapsamında bireyler toplum içerisinde daha iyi konumda olmak amacıyla kişisel gelişimini artırmak için çaba göstermektedir. Bu nedenle kişinin gelişimi açısından önemli bir faktör olarak görülen“eğitim”ve“öğretim”ilkeleri doğrultusunda toplum içerisinde öğretmenlere ve onların kişisel gelişimlerine ayrı ayrı bir anlam ve önem yüklemeye başlamıştır. Bu kapsamda bilgi toplumunun getirdiği her alanda meydana gelen hızlı gelişmeler öğretmenlerin de kişisel gelişimini sağlayarak kendisini geliştirmesini kaçınılmaz kılmaktadır. Tezin amacı öğretmenlerin kendi kişisel gelişim algılarının performans algıları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bursa ilinde faaliyet gösteren ortaokul öğretmenleri üzerinde yapılan araştırma sonucunda öğretmenlerin kendi kişisel gelişim algıları ile performans algıları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki ve etkinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the“Lifelong Learning”principle, which is gaining importance day by day in parallel with the developments experienced today, individuals strive to increase their personal development in order to be in a better position in the society. For this reason, in line with the principles of“education”and“teaching”, which are seen as an important factor for the development of the individual, it has begun to attach a separate meaning and importance to teachers and their personal development in the society. In this context, rapid developments in every field brought by the information society make it inevitable for teachers to develop themselves by providing personal development. The aim of the thesis is to evaluate the effect of teachers' personal development perceptions on their performance perceptions. As a result of the research conducted on secondary school teachers operating in Bursa, it is seen that there is a positive and significant relationship and effect between teachers' perceptions of their own personal development and performance perceptions.