Kurumsal girişimcilik ve inovasyon yeteneği ilişkisinde değişim yönetiminin rolü
The role of change management in the relationship between corporate entrepreneurship and innovation ability
- Tez No: 731873
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA ÖZDEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada kurumsal girişimcilik, inovasyon ve değişim yönetimi kavramları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu doğrultuda kurumsal girişimcilik ile inovasyon yeteneği arasındaki ilişkide değişim yönetiminin düzenleyici bir rolünün olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, kurumsal girişimcilik departmanı bulunan ya da kurumsal girişimcilik programı yürütülen şirketlerde çalışan 239 kişiden anket tekniğiyle veriler toplanmıştır. Araştırma sürecinde, verilerin istatistiksel analizi için SPSS 23 programı kullanılmıştır. AMOS 24 programı yardımı ile yapısal eşitlik modeli kurulmuş, araştırma hipotezlerine göre model sonuçları ve regresyon katsayıları raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the concepts of corporate entrepreneurship, innovation, and change management. With that in mind, it aims to establish whether change management has a regulatory role on the relationship between corporate entrepreneurship and innovation ability. Within the scope of the research, data were collected from 239 people working in companies that either have a corporate entrepreneurship department or run a corporate entrepreneurship program. During the research process, SPSS 23 program was used for statistical analysis of the data. Structural equation model was established with the help of AMOS 24 program, model results and regression coefficients were reported according to research hypotheses. According to the results of the analysis, change management is found to play a significant moderator role on the impact of corporate entrepreneurship on innovation.