Investigating the role of position and orientation in shape perception using visual crowding and contour integration
- Tez No: 731915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yakındaki cisimler nedeniyle hedefin algısının bozulması veya azalmasına görsel“crowding”etkisi denir. Crowding, benzerlik ve yakınlığın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu iki koşul aynı zamanda objeler arasında yüksek uyumluluğun sonucunda oluşabilecek“contour”(şekil) algısı ile sonuçlanır. Contour algısı, uyumlu bireysel öğelerin bir bütünmüş gibi algılanmasına denir. Birçok fiziksel özellik, crowding ve contour algısı ile sonuçlanabilse de, oryantasyon ve konum uyumları iki ana göstergedir. Bu deneyde, hedef ve crowding yapan cisimlerin sol-daire, sağ-daire, sol-çapraz ve sağ-çapraz olmak üzere dört konum konfigürasyonu kullanılmıştır. Bu konumsal konfigürasyonlara göre uyumlu ve uyumsuz açılar oluşturulmuştur. Kalabalık ve konturun birbiri üzerinde arttırıcı bir etkisi olması gerektiğini hipotezini kurduk. Daha önceki çalışmalarda hedef ve contour nesneleri birbirinden ayrı tutularak deney –ler yapılmıştı. Bu çalışmada hedef aynı zamanda contor düzeninin bir parçasıydı. Bu, aynı düzende crowding ve contour etkileşimini gözlemlememizi sağladı. Katılımcıların görevi, iki hedef arasındaki eğimi ayırt etmekti. Diğer bir hipotez, basit şekillerin contour algısının, görüş alanındaki üç nesneyle bile gerçekleşebileceğiydi. Doğruluk oranları (yüzde) ve cevap süreleri (milisaniye) sonuç değişkenler olarak karşılaştırıldı. Doğruluk oranları sonuçları contour ve crowding'in bir arada bulunamayacak iki kavram olduğunu göstermiştir. Ayrıca, doğruluk oranlarının analizi, üç nesnenin basit doğrusal şekiller oluşturmak için yeterli olduğunu ancak dairesel şekiller oluşturmadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The deterioration or reduction of the perception of the target due to the nearby objects is called the visual crowding effect. Crowding can occur as a result of similarity and proximity. These two conditions also result in contour perception with high congruency between the elements. Contour perception is the unitary perception of congruent individual items. Although many physical aspects can result in crowding and contour perception, congruencies of orientation and position are the two primary indicators. In this experiment, four positional configurations, namely left-circle, right-circle, left-diagonal and right-diagonal, of the target and flankers were used. According to these positional configurations, congruent and incongruent orientations were created. We hypothesized that crowding and contour should have an exhibitory effect on each other. In the previous studies, target and contour objects were separated from each other. In this study, the target was also a part of the contour pattern. This allowed us to observe the interaction of crowding and contour in the same arrangement. The task was a simple orientation discrimination task between two targets. Another hypothesis was that low-level shapes' contour perception should occur even with three objects in the scene. The accuracy rates (percentage) and reaction times (ms) were compared as outcome variables. The results indicated that contour and crowding are two concepts that cannot co-exist based on the accuracy results. Also, the analysis of the accuracy rates confirmed that the three objects were enough to create simple linear shapes but not circular shapes.