A comparison of the relationship between attachment style, emotion regulation, traumatic events and confidentiality in psychotherapy
Psikoterapistin bağlanma stili, duygu regülasyonu ve travma geçmişi ile, psikoterapide gizlilik ilkesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 731923
  2. Yazar: BARIŞ KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİONA FARACİ PETRİDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Mevcut çalışma, yaş aralığı 23 ile 61 arasında olan (Ort= 30.26, SS= 7.07) 98 psikoterapist ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, psikoterapistlerin bağlanma stili, travma geçmişi ve duygu regülasyonu stratejileri (baskılama & bilişsel yeniden değerlendirme) gibi kişisel sayılabilecek karakteristiklerinin; terapi süreci içerisinde karşılaştıkları etik ikilemlerden gizlilik ilkesini ele alırken, gizlilik konusunda farklı hasta grupları karşısında vermek durumunda oldukları kararı ne kadar yordadığını ve bu karar ile nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu araştırmıştır. Hasta grupları, çocuk/ergen, yetişkin ve psikotik hastalar olarak ayrılmıştır. Katılımcılar, bu değişkenler ile ilgili anketler cevaplamış ve gizliliği bozma skorlarının toplandığı ayrı bir anketi her hasta grubu için ayrıca çözmüşlerdir. Bu gizlilik skorları anketinde, katılımcılar çeşitli riskli durumlar karşısında gizliliği bozma kararına yönelik evet/hayır cevapları vermiş ve bu cevaplar skora dönüştürülmüştür. Sonuçlara bakıldığında, duygu regülasyonu ölçeğinin alt ölçeklerinden olan baskılama ile çocuk/ergen hasta grubuyla gizliliği bozma skorları arasında anlamlı ve negatif bir korelasyon gözlemlenmiştir (p< .05). Aynı zamanda, katılımcıların baskılama ve bilişsel yeniden değerlendirme alt ölçekleri skorları arasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon ölçülmüştür (p< .01). Değişkenler arasında anlamlı bir yordayıcı ilişki ise gözlemlenmemiştir. Bu çalışma, etik ikilemler karşısında kalan psikoterapistlerin kişisel karakteristiklerinin, güncel etik kılavuzların belirttiğinin aksine, konuyla bir ilgisi olabileceği ihtimalinin incelenmesi için tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study consisted of 98 psychotherapists whose age ranged between 23 and 61 (M= 30.26, SD= 7.07) and investigated the roles of attachment style, emotion regulation (expressive suppression & cognitive reappraisal) and traumatic events in making a decision about confidentiality with different patient groups that include children/adolescents, adults, and psychotic patients. The participants received questionnaires about the independent variables and a separate questionnaire to measure breaching confidentiality scores, which is the dependent variable, in which participants gave yes/no answers to several risky situations to rate whether if they would breach confidentiality under those situations or not. The aim was to see whether if the variables formed a significant correlational and predictor relationship at all and if yes, to determine what are the characteristics of this correlational and predictor relationship. It was found that there was a significant negative correlation between expressive suppression and breaching confidentiality while working with children/adolescents (p< .05) and a significant positive correlation between expressive suppression & cognitive reappraisal (p< .01). No significant predictor relationship was found. As a result, it was concluded that emotion regulation (expressive suppression) and breaching confidentiality were negatively correlated, yet none of the variables were significant predictors of breaching confidentiality. This study was designed to investigate the possibility that the personal characteristics of psychotherapists involved in ethical dilemmas and problems are relevant, contrary to what our standardized ethical principles and various researchers imply.