Anasınıfı ve birinci sınıf öğrencilerinin, ayrılık kaygılarınınannelerinin duygu regülasyonu eğitiminden sonrakarşılaştırılması
A comparison of separation anxiety in preschool and first-grade students after their mothers' emotion regulation training
  1. Tez No: 827825
  2. Yazar: ELİF ASENA GÜGERCİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, anasınıfı ve birinci sınıfa devam etmekte olan 100 öğrencinin ayrılık kaygısı seviyelerinin annelere yönelik hazırlanan 'Duygu Regülasyonu Eğitimi'nden sonra karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Çalışma 20 Şubat 2023 tarihinde İstanbul Şişli'de bir devlet okulunun konferans salonunda, tüm birinci sınıf ve anasınıfı velilerine yönelik gerçekleştirilen 'Çocuklarda Ayrılık Kaygısı' konulu seminerin ardından çalışmaya katılmaya gönüllü olan 100 veli ve öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcı anneler ile gerçekleştirilen 10 saatlik psikoeğitimin etkinliğini ölçmek için, eğitim öncesinde ve sonrasında veri toplama araçları kullanılmıştır. Kullanılan veri ölçüm araçları: Sosyodemografik Veri Formu, Erişkin Bağlanma Stilleri Ölçeği (EBSÖ), Ayrılık Kaygısı Değerlendirme Ölçeği (Çocuk-Ebeveyn). Elde edilen verilerle, annelerin bildirdiği ayrılma anksiyetesi puanları, çocukların bildirdiği ayrılma anksiyetesi puanları çeşitli sosyo-demografik özellikler bakımından karşılaştırılmış ve annelerin bildirdiği ayrılma anksiyetesi puanları, çocukların bildirdiği ayrılma anksiyetesi puanları ve annelerin bağlanma biçimleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, annelere verilen duygu eğitimi sonrasında çocukların bildirdiği ayrılma anksiyetesi puanlarındaki farklılıklar analiz edilmiştir. Analizlerde, grupların karşılaştırılmasında, dağılımın homojenliği gözetilerek (bir grup içerisinde n≥15 olmak koşuluyla) parametrik ölçüm yöntemleri uygulanmıştır. İkili bağımsız gruplarda Bağımsız gruplar t-testi; ikiden fazla grup içeren değişkenlerin karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Duygu regülasyonu eğitimi sonrasında öğrencilerin bildirdiği ayrılma anksiyetesi puanlarında farklılık olup olmadığının incelenmesi amacıyla eşleştirilmiş (paired) örneklem t-testi yapılmıştır. Araştırmada, annelerin bildirdiği ayrılma anksiyetesi puanları, çocukların bildirdiği ayrılma anksiyetesi puanları ve annelerin bağlanma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Pearson Korelasyonu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, çocukların ayrılma kaygısı seviyeleri ile annelerinin bağlanma şekilleri ve kaygı düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Ebeveynin güvenli bağlanma stili ile çocuğun ayrılık kaygısı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki varken; ebeveynin ayrılma kaygısı düzeyi ile çocuğun ayrılma kaygısı düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca annelerin duygu düzenleme eğitiminden sonra çocukların ayrılma kaygıları üzerinde anlamlı bir düşüş gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the levels of separation anxiety in preschool and first-grade students after their mothers received“Emotion Regulation Training.”The study was conducted with 100 volunteer parents and their children attending a government school in Şişli, Istanbul, following a seminar on“Separation Anxiety in Children”held in the school's conference hall on February 20, 2023. Data collection instruments were used to measure the effectiveness of the 10-hour psychoeducation provided to the participating mothers, both before and after the training. The collected data compared the separation anxiety scores reported by the mothers and the children, considering various socio-demographic characteristics. The relationship between the separation anxiety scores reported by mothers, the scores reported by children, and the mothers' attachment styles was examined. Additionally, the differences in separation anxiety scores reported by children after the emotion regulation training provided to their mothers were analyzed. In the comparisons of groups, parametric measurement methods were applied while considering the homogeneity of distribution (with a condition of n≥15 within a group). Independent samples t-test was used for comparisons between two independent groups, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was applied for comparisons involving more than two groups. A paired sample t-test was conducted to examine whether there were differences in separation anxiety scores reported by students after the emotion regulation training. Pearson correlation was applied to examine the relationship between the separation anxiety scores reported by mothers, the scores reported by children, and the mothers' attachment styles. The research results revealed statistically significant findings between the levels of children's separation anxiety and their mothers' attachment styles and anxiety levels. A negative significant relationship was found between parents' secure attachment style and children's separation anxiety, while a positive significant relationship was found between parents' anxiety levels and children's separation anxiety levels. Furthermore, a significant decrease in children's separation anxiety was observed after their mothers received emotion regulation training.