Vanhal, Hoffmeister ve Stamitz viyola konçertolarının çalışma yöntemleri
Practicing methods of Vanhal, Hoffmeister and Stamitz viola concertos
- Tez No: 731938
- Danışmanlar: PROF. BURCU EVREN YAZICI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Viola Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin ilk bölümünde; Klasik Dönem'deki tarihsel ve kültürel gelişmelere kısaca değinilmiş, kültürel etkiler ve bu etkilerin yansımaları belirtilmiş, Mannheim Okulu'nun önemi ve dönemin genel özellikleri ifade edilmiştir. İkinci bölümde, Klasik Dönem eserlerinin performansı sırasında dikkat edilmesi gereken teknik ve müzikal konular genel hatlarıyla belirtilmiştir. Tezin sonraki bölümlerinde ise; sırasıyla Vaňhal, Hoffmeister ve Stamitz'in yaşamlarından, Vaňhal'in Do Majör, Hoffmeister ile Stamitz'in Re Majör viyola konçertolarının tarihçeleri ve form analizlerinden bahsedilmiştir. Sonrasında bu eserlere bir performansçı gözüyle odaklanılmış, teknik ve müzikal zorlukları saptanmıştır. Ardından; bu zorlukların Klasik Dönem stili çerçevesinde nasıl çalışılması gerektiği, öneri ve tavsiyeler, nüanslar, parmak numaraları ve egzersizler ile ortaya konmuştur. Bu tez, yukarıda bahsi geçen viyola konçertolarının çalışılması ve çalınması hakkında, öğrenciler ve eğitmenlere daha detaylı bilgi vermek amacı ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the first chapter includes brief information about historical and cultural developments in Classical Period. Also, the importance of Mannheim School and the general characteristics of the period are expressed. In the second chapter, the main outlines of performance practice of the period are discussed in the aspect of technical and musical perspective. The following chapter contains the lives of Vaňhal, Hoffmeister and Stamitz, the history and form analyzes of Vaňhal's C Major, Hoffmeister and Stamitz's D Major viola concertos. These works are focused on from the perspective of a performer and their technical and musical difficulties were determined. How these difficulties should be studied within the framework of Classical Period style are presented with suggestions and recommendations for dynamics, fingerings and exercises. This thesis is prepared to give detailed information to students and educators who would practice or teach these concertos mentioned above.