Yahudi kutsal metinlerinde Havva
Eve in the Jewish scriptures
  1. Tez No: 731939
  2. Yazar: AYŞE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ŞAH YASDIMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı“Yaratılış ve ilk günah”hadiseleri çerçevesinde Havva'nın hayatını ve Yahudi perspektifindeki konumunu ortaya koymaktır. İnsanın yaratılış hikâyesi ve ilk günah Yahudilik'te ve Eski Ahit'te önemli bir yer tutar. Yaratılış ve ilk günahla ilgili temel argümanlar erkek ve kadının toplumsal cinsiyet rollerini anlamalarında temel rol oynar. Bu sebeple kadının toplumsal hayattaki yerini daha iyi anlayabilmek için Havva'nın hayatı Kanonik ve Apokrif metinlerden yola çıkarak ele alınmıştır. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, amacı, kaynakları ve kapsamı hakkında bilgi verilmiş ve çalışmada kullandığımız yöntem ortaya konularak karşılaşılan zorluklara değinilmiştir. Birinci bölümde, Tora'ya göre insanın yaratılma sebebine kısaca değinilmiştir. Daha sonra ise Adem kelimesinin içerisinde hem erillik hem de dişilik bulunduğu için erkeğin yaratılışından bahsedilmiştir. Devamında ise Tekvin'deki ilgili bölümlerden yola çıkarak kadının yaratılışı dair iki farklı yaratılış hikâyesi ele alınmıştır. Ardından Midraşik literatürdeki kadının yaratılışı incelenmiştir. Daha sonra bazı Apokrif ve Pseudepigrafik kitaplardan hareketle kadının yaratılışı Tekvin'deki ilgili pasajlarla karşılaştırılarak ele alınmıştır. İkinci Bölümde, Havva ve Adem'in Aden'de yasak ağaçtan yemesi, Aden'den kovulmaları gibi olaylar ele alınmıştır. Bu çerçevede hayat ağacı, iyiliği ve kötülüğü bilme ağacı üzerinde durulmuş, ardından yasak ağaçtan yenilmesiyle birlikte işlenen ilk günah ele alınmıştır. Daha sonra da verilen cezalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Havva ve Adem'in Aden'den kovuluşlarının ardından dünyada nerede yaşadıkları ve dünya hayatına alışma sürecine değinilmiştir. Ardından Havva'nın Adem'den dünyaya gelen çocuklarından bahsedilmiştir. Daha sonra ise ilk günahın işlenmesiyle bağlantılı bir şekilde bazı mistik anlatımlara dayandırılarak Havva'nın Samuel'den dünyaya gelen çocuklarına değinilmiştir. Adem hastalandığında ve vefat ettiğinde Havva'nın yaşadıkları ve hissettiklerine değinilmiş ardından da Havva'nın vefatı ve defniyle bu bölüm sonlandırılmıştır. Sonuç kısmında Yahudilik'te“Yaratılış, ilk günah ve dünyada yaşanan”olaylar çerçevesinde bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the life of Eve and her position in the Jewish perspective within the framework of the events of“Creation and original sin”.The story of man's creation and original sin have an important place in Judaism and the Old Testament. Fundamental arguments about creation and original sin play a fundamental role in understanding the gender roles of men and women. For this reason, in order to better understand the place of women in social life, Eve's life is discussed based on Canonical and Apocrypha texts. The study consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction part, information about the subject, purpose, sources and scope of the research was given, and the difficulties encountered were mentioned by presenting the method we used in the study. In the first chapter, the reason for the creation of man according to the Torah is briefly mentioned. Later on, the creation of man was mentioned because the word Adam contains both masculinity and femininity. In the continuation, two different creation stories about the creation of woman are discussed based on the relevant chapters in Genesis. Then, the creation of woman in the Midrash literature was examined. Then, the creation of woman is discussed by comparing it with the relevant passages in Genesis, based on some Apocrypha and Pseudepigraphic books. In the Second Chapter, events such as Eve and Adam's eating of the forbidden tree in Eden and their expulsion from Eden are discussed . In this context, the tree of life, the tree of knowledge of good and evil, was emphasized, and then the original sin, which was committed after being eaten from the forbidden tree, was discussed. Then, the penalties given are discussed. In the third chapter, after the expulsion of Eve and Adam from Eden, where they lived in the world and the process of getting used to the worldly life were mentioned. Then, the children of Eve born from Adam are mentioned. Then, based on some mystical accounts in connection with the original sin, the children of Eve born from Samuel are mentioned. When Adam got sick and died, the experiences and feelings of Eve were mentioned, and then this chapter was concluded with the death and burial of Eve. In the conclusion part, an evaluation was made within the framework of“creation, original sin and the events in the world”in Judaism