Üç durumlu ikili gaz-sıvı örgü modellerinin x1-x2 ve P-T düzlemlerinde kritik çizgiler için genelleştirilmesi
Critical lines in the x1-x2 and P-T planes for a generalized three state binary gas-liquid lattice model
- Tez No: 9874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET UÇ DURUMLU İKİLİ GAZ-SIVI ÖRGÜ MODELLERİNİN x %~ xz ve P-T DÜZLEMLERİNDE kritik çizgiler için genelleştirilmesi M. GENÇ ASLAN Karışımlar, homojen karışımların temel termodinamik bağın tılan ve uç-durumlu sistemler hakkında genel bir bilgi verildi. Sonra, üç durumlu ikili gaz-sıvı sistemlerin kritik özelliklerinin açıklanması için geliştirilmiş olan üç du rumlu Orgu -Gaz Modeli, van der Waals Denklemi ve Tompa Mo deli gibi uç önemli model tanıtıldı. Herbir model için serbest enerji ifadesi elde edildi ve üç model için de kolayca kullanılabilecek genel bir serbest enerji formülü bulundu. Daha sonra, durum (hal) denklemi, spinodal eğrileri, kritik çizgiler ve bunların kararsızlık başlangıcı hakkın da bilgi verildi. Bunları takiben ilk olarak, örgü-Gaz Modeli için enerji parametrelerinin w => w2 ; we simetrik durumu (w^ wz= 2 ; we=8 alındı) için kritik çizgileri ve permüte simetrik yaniwz ile we 'in yer değiştirmesi, durumlarının kritik çizgileri elde edildi, van der Waals Denklemi için geometrik or - talama ve kesişim noktası şartı için van Laar tarafından bulunan w t=l ; wz=2,884 549 ; we=0,48 775 697 değerleri için kritik çizgiler elde edildi. Tompa Modeli için ise, kritik çizgilerin kesişim noktalarını sağlayan enerji pa rametrelerı olan w =1 (2.v/^TJ“» -1) ; w ^=2 ; w0=4 (.v/^^J”,, + 1) değerleri ve bunların permütasyonu için kritik çizgiler elde edildi. Herbir model için permute edilmiş ve permute edilmemiş durumda elde edilen x x~ x2 ve P-T diyagramlarının bir karşılaştırılması yapıldı ve P-T diyagramlarının Scott ve van Konynenburg ikili gaz-sıvı faz diyagram sınıflandırmasında hangi sınıfa girdikleri tartışıldı. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CRITICAL LINES IN THE x t~ x£ AND P-T PLANES FOR A GENERALIZED THREE STATE BINARY GAS-LIQUID LATTICE MODEL M. SENC ASLAN Mixtures, the basic thermodynamics relationships of the homegenous mixtures and three state system sre presented in general. Then, three important models such as three state Lattice- Gas Model, van der Waal s Equation and Tompa Model which are used to explain the critical properties of three state binary gas-liquid systems are introduced. The free energy expression is obtained for each model and a general free energy formula, which can be easily used, for three models is found. Later on, the equation of state, spinodal curves, critical lines and the onset of the instability of critical lines are presented briefly. Following these, firstly, the critical lines are obtained for the symmetric case, wi=w£ r w© » °^ energy parameters VII(wt= w2=2 ; w0=8) and permuted symmetric case, i.e. w2 is interchanged with w0, for the lattice-gas. For the van der Waal s equation the critical lines are obtained forw^l ; w£=2,884 549 ; w0=O.48 775 697 values which are found by van Laar for the geometric-mean and crossing point con dition. For the Tompa Model, the values of energy parame ters wt=2( iSTT* -1) ; w£=2 ; w@=4( a/HW +1) which provide the crossing point of critical lines, and critical lines for their permutation are obtained. For each model, the x t- xz and P-T diagrams which are obtained for both permuted and non- permuted cases are compared and the classification of P- T diagrams is discussed according to Scott and van Konynenburg binary gas- liquid phase- diagram classifications. VIII