Yem bitkisi üretim maliyetinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri: Muş ili örneği
Problems encountered in forage crop production cost and solutionsuggestions: The case of Muş province
  1. Tez No: 731953
  2. Yazar: ZEYNEP KARAGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bir ekonomiyi güçlü kılan unsurların başında üretim gelmektedir. Üreten bir ülke, tüketen bir ülkeden her zaman başarılı görülmektedir. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında teknolojik üretimin katma değeri yüksek olduğu gibi, canlıların ihtiyaçlar hiyerarşisinde bulunan beslenmenin gerçekleştirilebilmesi için de tarımsal üretime yüksek oranda ihtiyaç vardır. Tarımsal üretimin arttırılması, hem ülkelerde ki enflasyon baskısını azaltmakta, hem de yüksek ihracat düzeyiyle ülkeye kaynak girişi sağlamaktadır. Bir ülkede üretimi arttırmak için de çiftçinin memnun olma düzeyini arttırmak gerekmektedir. Ürettiğinden iyi gelir elde eden bir çiftçi daha fazla üretmek için gayret sarf edecektir. Geliri arttırmanın iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki fiyatları arttırmak, ikincisi ise maliyetleri düşürmektir. Fiyatları arttırmak rekabet piyasasında doğru bir yöntem görülmediği için maliyetleri düşürme yolları bulunmalıdır. Bu çalışmada da yem bitkisi üreticilerinin maliyet işlemlerinde karşılaştığı sorunlar tespit edilerek gerekli çözüm önerileri sunulmaya çalışılmaktadır. Çalışmada hayvancılık potansiyeli çok yüksek olan ve yem bitkisi üretiminde ilk sıralarda yer alan Muş ili ele alınmaktadır. Muş İl Tarım Müdürlüğü'nden alınan bilgiler ışığında 1850 işletmeci içerisinden basit tesadüfi örneklem yoluyla belirlenen 123 işletmeye yüz yüze anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler frekans analizine tabi tutularak, yorumlanmıştır. Yapılan analiz sonucunda işletmecilerin yem bitkisi deneyim sürelerinin ortalama 13,78 yıl olduğu, %56,1'nin yıllık gelirinin 25.001 TL-50.000 TL aralığında olduğu bulunmuştur. İşletmecilerin %50,4'nün yonca bitkisi ürettiği belirlenmiştir. Yem bitkisi üretimi yapan işletmelerin en önemli sorununun girdi maliyetleri olduğu belirlenirken en önemsiz sorunun teknik bilgi eksikliği olduğu belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde devletin vereceği eğitim, sermaye ve teknoloji desteğinin bu sorunların çözümünde önemli bir unsur olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Production is one of the factors that makes an economy strong. A producing country is always considered as a more successful one than a consuming country. In the age of technology we live in, technological production has a high added value, and there is a high need for agricultural production in order to provide nutrition in the hierarchy of needs of living things. Increasing agricultural production both reduces the inflation pressure in the countries and provides resource inflow to the country with a high level of exports. In order to increase production in a country, it is necessary to increase the level of satisfaction of the farmer. A farmer who earns a good income from what she/he produces will make an effort to produce more. There are two ways to increase income. The first one is to increase prices, and the second one is to reduce costs. Ways to reduce costs should be found, since it is not considered as a right way to increase costs in competitive market. In this study, problems related with cost processes encountered by forage crop producers have been determined and necessary solutions have been tried to be presented. In the study, Muş province, which has a very high livestock potential and is in the first place in forage crop production, is discussed. In the light of the information obtained from Muş Provincial Directorate of Agriculture, a face-to-face survey has been applied to 123 enterprises through simple random sampling from 1850 enterprises. Obtained data have been interpreted via frequency analysis. As a result of the analysis, it has been found that the forage crop experience period of the business managers is 13.78 years on average, and the annual income of 56.1% is between 25.001 TL-50,000 TL. It has been determined that 50.4% of the business managers produce alfalfa plants. It has been determined that the most important problem of the enterprises producing forage crops is the input costs, while the least important problem is the lack of technical knowledge. As a result of the researches, it has become appearent that the education, capital and technology support provided by the state are important elements in the solution of these problems.