Sert zeminlerde kullanılan farklı yapı malzemelerinin yer yüzeyi ısı değişimine etkisinin uzaktan algılama ile incelenmesi
Different building materials effect on change of surfacetempature examination with remote sensing
  1. Tez No: 731959
  2. Yazar: CEREN BUSE ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA YİĞİT AVDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde küresel ölçekte bakıldığında karşılaşılan en büyük sorunların başında küresel ısınma gelmektedir. Küresel ısınmanın güncel durumu ve sonuçları düşünüldüğünde gerekli önlemler alınmaz ise korkutucu bir tablo çizmektedir. Özellikle kent merkezlerinde yeşil alan miktarındaki azalma ve sert zemin miktarındaki artış ile etkisini artıran kentsel ısı adaları da küresel ısınmanın başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Artan insan nüfusu ve kullanım ihtiyaçları düşünüldüğünde sert zemin miktarındaki artış devam etme eğilimindedir. Özellikle dış mekan tasarımlarında, araç ve yaya sirkülasyonunu sağlamak veya insanların kullanımlarına yönelik olarak oluşturulan sert zeminler, kent ölçeğinde bakıldığında çok geniş alanlara sahiptir. Bu nedenle sert zeminlerde kullanılan materyallerin seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler arasında materyalin yansıtım değerleri de değerlendirilmelidir. Termal kamera ile yapılmış olan ölçümlerde aynı gün ve saatte iki farklı sert zemin materyaline ait yansıtım değerleri arasında büyük farklılıklar görülmektedir. Aynı zemin malzemesinin iki farklı rengi arasında da değer farklılıkları gözlenmiştir. Yansıtım değerleri düşünüldüğünde çevre sıcaklığına etkisi büyük olabilecek farklılıklar görülmektedir. Sert zeminlerin tasarımları sırasında materyal seçimi aşamasında bu değerlerler baz alınarak önerilen materyallerin seçilmesinin kent ölçeğinde düşünüldüğünde kentsel ısı adası etkisini azaltabilecek boyutta etkiye sahip olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Global warming is one of the biggest problems on a global scale at the present time. When considered actual situation and results of global warming, if we don't take due precautions, it ends up luridly. The urban heat islands enhance the effect with decrease in area of green zones and increase in area of hard landscaping zones. The urban islands are one of the primary resons of global warming. When considered the population icrease and needs of human, the areas of hard landscaping zones will contiune to rise. The hard landscaping zones has wide open space on a urban scale. Value of reflectance one of the worthy of notice the selection the materials of hard landscaping zones. Values of reflectance different two materials has otherwise values in same day and simultaneously with thermal camera. If same materials have different colors, they have different values of reflectance. Value of reflectance are one the important criterions when selection the materials of hard landscaping design.