آيات الترجي في القرآ ن الكريم دراسة بالغية تحليلية
Kur'ân-ı Kerîm'de tereccî üslûbu analitik ve retorik bir çalışma
  1. Tez No: 731960
  2. Yazar: IMAD MOHAMMED SHAKOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIFAT AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teraccî üslubu, pek çok belağî sırları barındırdığı için Arap dilinde önemli yer tutan üsluplardan biridir. Bundan dolayı Kur'ân- Kerîm'de de bu üslubun çokça kullanıldığı görülmektedir. Kur'ân-ı Kerîm, bu üslubu farklı ve birçok anlamın ortaya çıkması için farklı sûre ve ayetlerde kullanmıştır. Bizde teraccî üslubunun çalışmamızın konusu olmasını tercih ettik. Çalışmamız; önsöz, giriş, tezin ana konusu, sonuç ve kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun önemi, araştırma konusu olarak seçilmesinin nedeni, takip edilecek metot ve araştırmanın aşamaları gibi konulara değindik. Birinci bölümde teraccî üslubu, Kur'ân-ı Kerîm ve hadislerdeki kullanımlarıyla örneklendirmeler yaptık. Teraccî ve temenni üslupları arasındaki farklara işaret etmeye çalıştık. İkinci bölümde ise; teraccî üslubunun geçtiği ayetlerdeki kullanım çeşitliliği ve teraccî edatları olarak kullanılan leyte (ليت (ve 'asâ (عسى (arasındaki farklar ve amaçları ve son olarak da;teraccî üslubunun kattığı mecâzî anlamlara vurgu yapmaya çalıştık. Çalışmamızı, araştırmamızın sonucunda ulaşmış olduğumuz verilerle sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
Teraccî style is one of the styles that has an important place in the Arabic language because it contains many rhetorical secrets. Therefore, it is seen that thisstyle is widely used in the Qur'an. The Qur'an has used this style in different suras and verses toreveal different and many meanings. We also preferred the teraccî style to be the subject of our study. Our work; It consists of preface, introduction, main topic of the thesis, conclusion and bibliography. In the introduction, we touched on the importance of the subject, the reason for choosing it as a research subject, the method to be followed and the stages of the research. In the first part, we have given examples of the teraccî style, it suse in the Qur'an and Hadiths. We tried to point out the differences between the taraji and wishing styles. In the second part; The diversity of usage in the verses in which the teraccî style is mentioned, and the differences and purposes between leyte ( ليت (and 'asâ (عسى (used as prepositions of teraccî, and finally; We tried to emphasize the metaphorical meanings added by the teraccian style. We concluded our study with the data we obtained as a result of ourresearch.