Titanyumdioksitin kalp üzerine toksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the toxic effects of titanium dioxide on the heart
  1. Tez No: 731962
  2. Yazar: MESUT YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇAMLICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada titanyumdioksit nanopartikülünün sıçan kalp dokusu üzerine toksik etkileri incelenmiştir. Titanyumdioksit tıp, biyomedikal, diş hekimliği, tekstil, kozmetik, inşaat, gıda, hijyen ve temizlik alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda ortalama 200-250 g ağırlığında, 21 adet erişkin erkek Wistar albino sıçan kullanılmıştır. Bu deney hayvanları her grupta 7 sıçan olacak şekilde rastgele 3 gruba bölünmüştür. 1. grup kontrol, 2. grup düşük doz, 3. grup ise yüksek doz deney grubu olarak belirlenmiştir. Titanyumdioksit nanopartikülünün (6-25 nm) düşük dozu 5 mg/kg, yüksek dozu 50 mg/kg belirlenmiş 2 farklı dozu 21 gün boyunca 48 saatte bir olmak üzere intraperitonal olarak sıçanlara enjekte edilmiştir. Kontrol grubundaki sıçanlara ise intraperitonal olarak, 21 gün boyunca 48 saatte bir olmak üzere serum fizyolojik enjekte edilmiştir. Son uygulamadan 24 saat sonra in vivo koşullarda, sıçanlara anestezi yapılmasının ardından elektrokardiyografi (EKG) kayıtları alınmıştır. Daha sonra sıçanlar sakrifiye edilerek kalp dokusu çıkarılmıştır. Titanyumdioksit nanopartikülünün kalp üzerine toksik etkileri biyofiziksel, biyokimyasal ve histolojik yöntemler kullanılarak multidisipliner yaklaşımla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxic effects of titanium dioxide nanoparticle on rat heart tissue were investigated. Titanium dioxide is widely used in medicine, biomedical, dentistry, textile, cosmetics, construction, food, hygiene and cleaning. In our study, 21 adult male Wistar albino rats with an average weight of 200-250 g were used. These experimental animals were randomly divided into 3 groups with 7 rats in each group. The 1st group was determined as the control group, the 2nd group as the low dose and the 3rd group as the high dose experimental group. Titanium dioxide nanoparticle (6-25 nm) was injected intraperitoneally into rats at 2 different doses determined as 5 mg/kg low dose and 50 mg/kg high dose every 48 hours for 21 days. The rats in the control group were injected intraperitoneally with physiological saline every 48 hours for 21 days. Electrocardiography (ECG) recordings were taken after in vivo anesthesia was applied to the rats 24 hours after the last application. Then the rats were sacrificed and the heart tissue was removed. Besides the electrophysiological effects of titanium dioxide nanoparticle on the ECG, histological and biochemical effects were also investigated. In this study, the toxic effects of titanium dioxide nanoparticle on the heart were investigated with a multidisciplinary approach using biophysical, biochemical and histological methods.