İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışanların işten ayrılma niyetine etkisinde çalışmaya tutkunluğun rolüne yönelik bir araştırma
A research on the role of work engagement in the effect of human resources management practices on the intention to leave of employees
- Tez No: 731967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışanların işten ayrılma niyetine etkisinde çalışmaya tutkunluğun rolünü ortaya çıkarmaktır. Elde edilen sonuçlara yönelik değerlendirmeler sosyal mübadele teorisi ekseninde yapılmıştır. Bu çalışma için 844 katılımcıdan veri toplanmıştır. Çalışmada, insan kaynakları yönetimi uygulamaları, çalışmaya tutkunluk ve işten ayrılma niyetini ölçmeye yönelik ölçekler kullanılmıştır. Araştırma hipotezleri SmartPLS programı kullanılarak yapısal eşitlik yöntemiyle test edilmiştir. Araştırma sonucunda insan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışanların işten ayrılma niyetine etki ettiği ve bu etkide çalışmaya tutkunluğun aracılık rolü olduğu ortaya konulmuştur. Korelasyon analizinde ise insan kaynakları yönetimi uygulamalarıyla çalışmaya tutkunluk arasında olumlu yönde bir ilişki olduğu görülürken, işten ayrılma niyetiyle arasında olumsuz bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yine çalışmaya tutkunlukla işten ayrılma niyeti arasında da olumsuz yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışanların yaş, cinsiyet, çalıştıkları sektör ve kıdemine göre farklılıkların olup olmadığının belirlenmesi için de bağımsız gruplar t-testi ve ANOVA analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda, çalışanların cinsiyetine göre her üç değişken için farklı algılamalarının olmadığı dikkati çeken bir sonuç olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that revealing the role of work engagement in the effect of human resource management practices on employee turnover intention. Evaluations for this purpose were made in terms of social exchange theory. Data were collected from 844 participants for this study. In this study, the perceptual questionnaires for human resource management practices, the work engagement and the turnover intention were used for collecting the data. The hypotheses were tested with the structural equation method using the SmartPLS program. According to the results of the study, it has been revealed that human resources management practices effect the turnover intention and the work engagement has a mediating role in this effect. In the correlation analysis, it was revealed that there is a positive relationship between human resource management practices and work engagement, while there is a negative relationship with the turnover intention. Also, a negative relationship was found between work engagement and turnover intention. In addition, independent groups t-test and ANOVA analyzes were conducted to understand whether the employees have different perceptions of the variables in terms of age, gender, sector and seniority. Accordingly, it is considered as a remarkable result that employees do not have different perceptions in all three variables in terms of gender.