Staphylococcus aureus için cilt örneklerinde ve hastane ortamında bazı virülans faktör genlerinin tanımlanması
Identification of some virulance factor genes for Staphylococcus aureus in skin samples and hospital environment
  1. Tez No: 731966
  2. Yazar: HANAA AHMED ESSA ESSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE FIRAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ QANAT MAHMOOD ATİYEA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Staphylococcus. aureus, yüzeysel ve derin cerrahi yara enfeksiyonlarında en sık görülen patojenlerden biridir. Ayrıca kronik ülser enfeksiyonuna (basınç ülseri, diyabetik ayak) neden olabilir. SMR'lerin klinik önemi, toplum ve tarım sektörü ile ilişkili hastanelerden alınan örneklerden izole edilen suşların fenotipik ve genotipik tanımlanması için daha hassas ve spesifik tanı araçlarının uygulanması ihtiyacında yatmaktadır. Beşeri tıp raporlarına kıyasla, Bu çalışmanın bulguları, söz konusu Staphylococcus spp.'nin direnç profillerinin tanımlanması ve belirlenmesi olduğunda halk sağlığını ilgilendiren izolatların tanımlanması ve karakterize edilmesi için geleneksel moleküler araçların yararlılığını doğrulamaktadır. Yeni araştırmaya göre mecA geni metisilin direnci sağlayan tek gen değildir. Virülans faktörü etkisinin çeşitli mekanizmalarıyla ilgili daha fazla araştırma yapılırsa, virülans faktörleriyle ilişkili toksinler ve proteinler yeni stratejiler tarafından bozulabilir.
Özet (Çeviri)
S. aureus is one of the most common pathogens in superficial and deep surgical wound infections. It can also cause chronic ulcer infection (pressure ulcers, diabetic foot). The clinical importance of Staphylococcus aureus methicillin resistant's (SMRs), the need to implement more sensitive and specific diagnostic tools for the phenotypic and genotypic identification of strains isolated from samples obtained from hospitals, associated with the community and the agricultural sector is evident. The findings of this study validate the usefulness of conventional molecular tools for identifying and characterising isolates of public health interest when it comes to the identification and determination of resistance profiles of Staphylococcus spp. The mecA gene isn't the only one that confers resistance to methicillin, according to new research. Toxins and proteins associated with virulence factors can be disrupted by new strategies if further research into the various mechanisms of virulence factor action is carried out.