Finansal karakteristikler ve hisse senedi getirileri: 1991-1996 İMKB üzerinde bir çelışma
Financial characteristics and returns on equity: A Study on İMKB 1991-1996
  1. Tez No: 73198
  2. Yazar: OSMAN KARAMUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Finans literatüründe oranların sınıflandırılması, geleneksel ve ampirik olmak üzere iki farklı biçimde gerçekleştirilmiştir. Finansal oranların geleneksel biçimde sınıflandırılması, çeşitli yazarların deneyim veya sübjektif yargıları doğrultusunda gerçekleşmiştir. Finansal oranların ampirik olarak sınıflandırılması ise, seçilen çok sayıdaki finansal orandan, bu oranların sahip olduğu maksimum bilgiyi içeren daha az sayıdaki grupları, çok değişkenli istatistik metotları kullanarak belirlemek şeklinde olmaktadır. Böylece işletmelerin sahip oldukları temel finansal karakteristik yapıları ortaya konmaktadır. Bunu gerçekleştirmekle, gerek işletme içi, gerekse işletme dışındaki çeşitli çıkar gruplarına, karar almalarında ekili olabilecek çok sayıdaki finansal oranı inceleme yerine, bu oranların sahip olduğu maksimum bilgiyi içeren daha az sayıdaki oran gruplarını inceleme imkanı sağlanmış olunur. Bu çalışma, İMKB'de işlem gören firmaların bilanço ve gelir tablolarından elde edilen oranların ampirik olarak nasıl sınıflandığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, 1991-1996 dönemini ardışık üç alt bölüme ayırarak gerçekleştirilmiştir. Faktör Analizi kullanarak bu üç döneme ilişkin olarak İMKB'de işlem gören finans kesimi dışındaki işletmelerinin finansal oranlarının sınıflandırılması ve bu firmaların temel finansal karakteristikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın devamında belirlenen finansal karakteristiklerin dönemler itibariyle nasıl bir gelişme gösterdiği incelenmiştir. Araştırmada ayrıca belirlenen finansal boyutların dönemler itibariyle hisse senedi getirileri ile aralarında istatistiki olarak anlamlı ilişkilerin olup olmadığı belirlenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In finance literature, ratios are classified into two main groups, namely traditional and ampirical ratios. The presentation of traditional ratios reflects experience and subjective exaluation of various expert and academics with regard to the ampirical ratios. These ratios involve the transformation of a large selected number of financial ratios into a lesser number of ratio groups which have maximum information like that of the former. By using multiple statistical techniques we are, therefore, able to present basic financial features of business organizations. The aim of this analysis is to enable both external and internal interest groups to make decisions by examining a small number of ratios rather than a large set of ratios. This study has the objective of analysing how ratios derived from balance sheets and other financial tables of IMKB firms, are ampirically classified. The research is concerned with the 1991-1996 period divided into three subperiods consecutively. We deal with determining basic financial characteristics of non-financial firms in the IMKB and classify financial ratios of these firms. The research has also illustrated the periodical development of selected financial features. In addition, the research makes an attempt to illustrate whether there is a statistically meaningful relationship between financial dimensions presented in the analysis and returns on equity. VIII