Çevre muhasebesi
Environmental accounting
  1. Tez No: 73199
  2. Yazar: AHMET VECDİ CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET 2000'li yıllarda muhasebe uygulamalarında yaşanacak e n önemli gelişmelerden birisinin de çevre muhasebesi alanında olacağı tahmin edilmektedir. Globalleşme süreci içine giren dünya ülkelerinde, ekonomik sosyal ve teknolojik gelişmelerin sonucu olarak ortaya çıkan çevresel sorunlar, dünyanın geleceğini sürekli artan boyutlarda tehdit etmeye başlayınca, çevre olgusu insanlığın gündemindeki yerini gecikmeli de olsa almış ve çevresel bilincin hızlı bir şekilde yerleşmesine neden olmuştur. Bu gelişmeler kapsamında geleneksel kalkınma modelleri yeniden tartışılmaya ve çevre faktörünü dikkate alan yeni kalkınma anlayışları ile alternatif ekonomik yaklaşımlar geliştirilmeye başlanmıştır. Yine bu gelişmelerle birlikte uluslararası muhasebe uygulamalarının; özellikle maliyet ve yönetim muhasebesi sistem ve tekniklerinin çevre için de bir gereksinim oluşu çevre muhasebesi kavramını ortaya çıkarmıştır. Nitekim çevre muhasebesinin gerek makro açıdan gerekse mikro açıdan temel amacı çevresel konuların muhasebe sistemine entegrasyonudur. Çevresel bilgilerin muhasebe sistemi içinde öngörülmesi veya muhasebenin kapsamının bu bilgileri de içerecek şekilde genişletilmesiyle, ekonomik faaliyetlerde çevreye öncelik verilmesi ve böylece çevresel sorunların önlenmesine muhasebenin katkısının sağlanması amaçlanmaktadır. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been anticipated that in the 2000's, one of the most important developments in the accounting practices will be within the field of environmental accounting. In the countries that have embarked upon the process of globalization, as the problems, that have emerged as a result of economic, social and technological developments, have increasingly become threatening the world future, environmental phenomenon took its place on the agenda of humanity though with delay and promptly resulted with the placement of environmental conciseness. Within the scope of these developments, traditional development models are re-examined and new development views and alternative economic approaches that take environmental factors into consideration are being developed. Apart from these developments, the concept of environmental accounting has emerged as international accounting practices, particularly cost and management accounting system and techniques became necessities for the environment as well. As a matter of fact, the fundamental aim of environmental accounting, with respect to either macro or micro perspectives, is the integration of environmental issues to the accounting system. It has been aimed to contribute to the prevention of environmental problems by anticipating environmental information within the accounting system or expanding the accounting to contain these information so that giving the priority to the environment in economic activities. XV