Marka bağlılığında influencer etkisi: Moda sektörü örneği
Influencer effect on brand loyalty: The example of the fashion industry
  1. Tez No: 732004
  2. Yazar: ZUHAL DEMİRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sosyal medya kullanımının giderek yaygınlık kazandığı günümüz dünyasında tüketiciler sosyal medya üzerinden markaları takip etme alışkanlıkları kazanmaya başlamışlardır. Tüketiciler, sosyal medyada yer alan Influencer'lar aracılığıyla markaları takip etmekte ve hatta içerik üreterek diğer potansiyel müşterileri etkileyebilmektedirler. Bu gelişmelerin farkına varan markalar sosyal medyayı mevcut ve potansiyel tüketicileriyle etkileşim kurma aracı olarak kullanmaktadırlar. Bu kapsamda çalışmanın amacı, moda sektöründeki tekstil markalarının Influencer'lar aracılığı ile gerçekleştirdikleri tanıtım çalışmalarının marka bağlılığı yaratma üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Çalışmanın temel varsayımı Influencarlar'ın marka bağlılığı yaratmada etkilerinin bulunduğudur. Araştırmanın ana kütlesini 18-38 yaş aralığındaki tekstil markaları ile ilgili Influencer'ı takip eden Instagram kullanıcıları oluşturmaktadır. Araştırma verileri anket yöntemi kullanılacak elde edilecektir. Araştırmanın örnek hacmi oranlar yoluyla örnekleme yöntemi kullanılarak 266 kişi olarak hesaplanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS 26.0 programı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistiklerden yüzde ve frekans yöntemleri ile marka bağlılığında Influencer etkisinin belirlenmesinde faktör analizinden yararlanılmıştır. Ayrıca Influencer takipçisi tüketicilerin demografik özelliklerine göre marka bağlılık düzeyleri arasındaki farklılıklar ANOVA yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre ankete katılan Influencer takipçisi tüketicilerin marka bağlılık düzeyleri üzerinde sırasıyla satın alma niyeti, Influencer özdeşliği, duygusal bağlılık, davranışsal bağlılık ve bilişsel bağlılık faktörlerinin etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ankete katılan Influencer takipçisi tüketicilerin Influencer'ların etkisi ile tekrar satın alma sıklıkları seyrek tutumsal bağlılıkları yüksektir. Dolayısı ile ankete katılan tüketicilerin içerisinde markaya gizli bağlılar mevcuttur. Influencer'ların etkileşim ve farkındalık yaratma noktasındaki becerilerini tüketiciyi tekrar satın almaya ikna etme konusunda kullanmaları ve yeni stratejiler geliştirmeleri, Influencer'ların marka bağlılığına etkilerini arttırabilecektir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the use of social media is becoming more and more widespread, consumers have started to gain the habit of following brands through social media. Consumers follow brands through influencers on social media and can even influence other potential customers by producing content. Brands that are aware of these developments use social media as a means of interacting with their current and potential consumers. In this context, the aim of the study is to determine the effect of the promotional activities carried out by the textile brands in the fashion sector through Influencers on creating brand loyalty. The basic assumption of the study is that Influencars have effects on creating brand loyalty. The main mass of the study is Instagram users between the ages of 18-38. Study data will be obtained using the survey method. The sample size of the study was calculated as 266 people using the sampling method by proportions. SPSS 26.0 program was used to analyze the data. In the analysis of the study data, percentage and frequency methods from descriptive statistics and factor analysis were used to determine the Influencer effect on brand loyalty. In addition, the differences between the levels of brand loyalty according to the demographic characteristics of the Influencer follower consumers were analyzed with the ANOVA method. According to the findings of the study, it was determined that the effects on the brand loyalty levels of the surveyed Influencer followers depend on the factors of purchase intention, Influencer identity, emotional commitment, behavioral commitment and cognitive commitment, respectively. In addition, the surveyed Influencer follower consumers have a high attitudinal commitment to the frequency of repeat purchases with the influence of Influencers. Therefore, there are secret loyalties to the brand among the consumers who participated in the survey. Influencers' use of their skills in interaction and awareness-raising in persuading the consumer to buy again and developing new strategies will increase the influence of influencers' brand loyalty.