Kişilik özellikleri ve dindarlık ilişkisi üzerine bir araştırma ((Erzurum ili örneği)
A research on the relationship of personalncharacteristics and religiousness (Example of Erzurum province)
- Tez No: 732012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KIZILGEÇİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kişilik özellikleri ve dindarlık ilişkisini konu edinen bu çalışmada, bireylerin dindarlık düzeyleri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerine göre dindarlık ve kişilik özellikleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Erzurum'da doğup, yaşamının büyük çoğunluğunu Erzurum'da geçirmiş olan 379 Kadın (%51,5) ve 357 Erkek (%48,5) olmak üzere toplam 736 kişi oluşturmaktadır. Bu araştırmada kişilik özelliklerini ölçmek için Beş Faktör Kişilik Ölçeği ( BFKÖ), dindarlığı ölçmek için ise Dindarlık Ölçeği (Ayten, 2009) kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini (cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir durumu vb.) tespit etmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu'na yer verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, t-test, Anova ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Dindarlık ve demografik özelliklere ilişkin bulgulara bakıldığında kadınların erkeklerden, yaşlıların genç ve yetişkinlerden, boşanmış ve dulların bekar ve evlilerden, gelir durumu çok iyi olanların düşük, orta, ve iyi olanlardan, ilkokul mezunlarının diğer eğitim düzeyine sahip kişilerden daha yüksek ortalamalara sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with the relationship between personality traits and religiosity, the relationship and interaction between individuals' religiosity levels and personality traits were examined. In addition, the relationship between these variables and the demographic characteristics of the participants was also investigated. The sample of the study consists of 736 people, 379 women (51.5%) and 357 men (48.5%), who were born in Erzurum and spent most of their lives in Erzurum. In this study, the Five Factor Personality Scale (FPI) was used to measure personality traits, and the Religiosity Scale was used to measure religiosity. A Personal Information Form is included in order to determine the personal characteristics of the participants (gender, age, marital status, income status, etc.). In the evaluation of the findings, t-test, Anova and Pearson Product-Moment Correlation analysis were used. When we look at the findings on religiosity and demographic characteristics, it is seen that women have higher averages than men, old people young and adults, divorced and widows single and married, high-income low, medium and good people, primary school graduates higher than other education levels.