OECD ülkelerinde tıbbi uygulama hataları
Medical practice errors in OECD countries
  1. Tez No: 732035
  2. Yazar: ŞÜKRÜ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ÇAMYAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tıbbi bakım meselesi bünyesinde çok fazla bileşeni barındıran karmaşık bir olgudur. Tıbbi uygulama hatalarının insanın varlığını ilgilendiren bir konu olması ve tıp biliminin her gün ilerleme göstermesi bu meselenin her geçen gün hem öneminin artması hem de içeriğinin sürekli bir güncellemeye ihtiyaç duymasıyla sonuçlanmaktadır. Bu önem çerçevesinde konunun karşılaştırmalı hukuk bağlamında incelenmesi literatür ve uygulamaya katkı sunması açısından temel önemdedir. Bu bağlamda ilk olarak malpraktis ve ilgili kavramlara dair literatür incelemesi sonucunda ulaştığımız kavramsal çerçeve aktarılacaktır. Malpraktis kavramının tanımlanması, tarihi gelişimi, tıbbi müdahale ve malpraktis arasındaki ilişki, komplikasyon kavramı ve malpraktis ilişkisi ayrıca aydınlatılmış hasta onamı bu bölümde incelenen konular arasındadır. Takip eden bölümde ise malpraktis olgusunun hukuki açıdan incelenmesine ilişkin temel çerçeve çizilecektir. Bu bölümde tıbbi uygulama hatası meselesinin özgün bir hukuk dalına ait olmayıp özel hukuk, ceza hukuku ve idare hukukunun bileşeninden oluşan karma bir hukuki rejime sahip olduğu belirtilecektir. Bu kavramsal ve analitik çerçeve doğrultusunda tıbbi uygulama hatalarına ilişkin karşılaştırmalı hukuk çalışmasına esas olarak sekiz adet OECD ülkesi örnek olarak seçilmiştir: Almanya, Avusturya, Fransa, İtalya, Kanada, Birleşik Krallık, İskandinav ülkeleri ve Polonya.
Özet (Çeviri)
Medical care is a complex phenomenon involving many components. The fact that medical practice errors are a matter of human existence and the continuous progress of medical science results in the increasing importance of this issue day by day and the need for a continuous update of its content. Within the framework of this importance, the examination of the subject in the context of comparative law is essential in terms of contributing to the literature and practice. In this context, firstly, the conceptual framework that we have reached by the literature review on malpractice and related concepts will be presented. Defining the concept of malpractice, its historical development, the relationship between medical intervention and malpractice, the concept of complication and malpractice, and informed patient consent are among the topics discussed in this section. In the following section, the basic framework regarding the legal examination of the malpractice phenomenon will be drawn. In this section, it will be stated that the medical malpractice issue does not belong to a specific branch of law, but rather has a mixed legal regime consisting of private law, criminal law, and administrative law components. In line with this conceptual and analytical framework, eight OECD countries were chosen as examples for comparative legal work on medical malpractice: Germany, Austria, France, Italy, Canada, United Kingdom, Scandinavian countries, and Poland.