Cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığının ISCO meslek gruplarına göre analizi
Analysis of gender-based pay discrimination according to ISCO occupational groups
- Tez No: 732033
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Türkiye iş gücü piyasalarında kadın ve erkek çalışanlar arasında cinsiyetten kaynaklı ücret ayrımcılığının olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Her yıl düzenli olarak Türkiye İstatistik Kurumu tarafından uygulanan Hane halkı iş gücü anketinin 2019 yılı verileri kullanılarak analiz yapılmıştır. Yapılan çalışmada kamu çalışanları veri setinden çıkarılarak sadece özel sektörde ücretli maaşlı ve yevmiyeli olarak tam zamanlı çalışanlar dâhil edilmiştir. Uluslararası Standart Meslek Sınıflamasın(ISCO)' da en temel 9 meslek gurubu için ayrı ayrı analiz yapılmıştır. Oaxaca-Blinder ayrıştırma yöntemi kullanılarak yapılan analizlerde 2 model oluşturulmuştur. Birinci modelde yaş ve kıdem değişkenleri İkinci modelde ise yaş, kıdem ve eğitim değişkenleri kullanılmıştır. Ücret ayrımcılığının ortaya çıkış sebepleri beşeri sermayeden veya cinsiyetten kaynaklandığı görülmüştür. Analiz sonuçlarına göre bütün meslek guruplarında ücret ayrımcılığı tespit edilmiştir. Tespit edilen ücret ayrımcılığının bütün meslek mensupları için cinsiyetten kaynaklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is tried to determine whether there is a gender-based wage discrimination between male and female employees in the Turkish labor market. The analysis is carried out using the data for year 2019 of the Household Labor Force Survey, which is regularly applied by the Turkish Statistical Institute every year. In the thesis, public employees are excluded from the data set, and only full-time employees in the private sector with salaried and daily wages are included. Analyzes are made Separately for the nine most basic occupational groups in the International Standard Occupational Classification (ISCO). Two models are created in the analyzes using the Oaxaca-Blinder decomposition method. Age and seniority variables are used in the first model, and age, seniority and education variables also are used in the second model. It is seen that the reasons for the emergence of wage discrimination stem from human capital or gender. According to the results of the analysis, wage discrimination is determined in all occupational groups. It is been observed that the wage discrimination determined is because of gender for all professions.